مدیرکل اداری وزارت علوم در نشست سراسری مدیران امور اداری و پشتیبانی موسسات آموزش عالی:

دانشگاه‌ها باید در تمامی حوزه‌ها مستقل شوند

۰۷ بهمن ۱۳۹۷ | ۲۲:۲۲ کد : ۴۵۱۶۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۵۶۴
مدیر کل امور اداری و پشتیبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دستگاه‌های متولی، سیاستگذاران و قوای سه‌گانه در کشور به استقلال دانشگاه‌ها پی برده‌اند، گفت: لازم است تا این اصل اساسی در کشور مدنظر قرار گیرد و بر همین اساس باید دانشگاه‌ها در تمامی حوزه‌ها مستقل شوند.
دانشگاه‌ها باید در تمامی حوزه‌ها مستقل شوند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر اباصلت خراسانی در نشست سراسری مدیران امور اداری و پشتیبانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور که بعد از ظهر امروز یکشنبه در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار شد، گفت: تعریف منابع انسانی اکنون از ۴ فرآیند به ۲۱ فرآیند افزایش یافته است، این به معنای این است که فرآیند منابع انسانی امری پیچیده است.

وی افزود: آنچه در عالم خارج همچون سیستم‌های آموزش، دستمزد و جذب رخ می‌دهد و در ذیل منابع انسانی تعریف می‌شود، درست است، لذا ضروری است تا ما از منابع انسانی در شکل ساده عبور کرده و به منابع انسانی علمی برسیم.

دکتر خراسانی ادامه داد: دستگاه‌های متولی و سیاستگذار و قوای سه‌گانه در کشور به این نتیجه رسیده‌اند که دانشگاه‌ها مستقل هستند لذا این اصل اساسی را همه باید مدنظر قرار دهند و برهمین اساس باید دانشگاه‌ها در تمامی حوزه‌ها مستقل شوند. اکنون این حرکت در کشورمان سطحی است و امیدواریم در آینده سازمان‌های هم جهت به این موضوع کمک کنند.

مدیر کل امور اداری و پشتیبانی وزارت علوم مطرح کرد: در حوزه سرمایه انسانی بحثی که در تحول اداری مطرح است، کاهش نیروهای انسانی است البته این به معنای اخراج نیروها نیست بلکه به معنای توسعه مسیر شغلی آن در نظر گرفته می شود. استراتژی بعدی نیز تناسب شغل و شاغل به عنوان یک شاخص اثرگذار است که بر همین اساس لازم است تا مدیران قبل از انتصاب آموزش ببینند.

دکتر خراسانی همچنین بر لزوم ارتقای جایگاه های مدیریتی زنان نسبت به مردان تاکید کرد و اظهار داشت: بحث جنسیت باید به مفهوم عام مطرح شود و بانوان باید جایگاه مدیریتی کسب کنند. اکنون نیز ۳۳ درصد مدیران وزارت علوم بانوان هستند که لازم است در این خصوص اطلاع‌رسانی بیشتری کنیم.

ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۴ )