دکتر نظرپور در نشست سراسری مدیران امور اداری و پشتیبانی دانشگاه‌ها:

بررسی تناسب بین مسئولیت افراد و آموزش‌های مرتبط با آن؛ از جمله برنامه‌های وزارت علوم است

۰۷ بهمن ۱۳۹۷ | ۲۲:۱۴ کد : ۴۵۱۶۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۳۳۴
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: برنامه‌ای که اکنون در دستور کار وزارت علوم قرار دارد، بررسی این است که آیا فردی که می‌خواهد مسئولیتی را بپذیرد آموزش تخصصی مرتبط با آن را دیده است یا خیر؟ این مسئله به دانشگاه‌ها نیز ابلاغ و به آن‌ها گفته شده که تصمیمات براساس قوانین و ضوابط انجام شود.
بررسی تناسب بین مسئولیت افراد و آموزش‌های مرتبط با آن؛ از جمله برنامه‌های وزارت علوم است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، بعدازظهر روز یکشنبه نشست سراسری مدیران امور اداری و پشتیبانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار شد.

دکتر محمدتقی نظرپور در این نشست اظهار داشت: اگر در راهکارهای مختلف، با سازمان استخدامی کشور همسو شده‌ایم به معنای کنار گذاشتن آیین‌نامه‌های قبلی و استفاده از آیین‌نامه‌های جدید نیست و وزیر علوم نیز بر توجه به این مسئله تاکید بسیاری داشتند؛ لذا باید در جهت قانون پیش رویم و اگر کاستی و نقایصی هم وجود دارد، در جهت رفع آن بکوشیم.

وی همچنین به نقش منابع انسانی در تحول نظام اداری اشاره کرد و افزود: هر دستگاهی که به دنبال ارتقای سطح خود است باید به منابع انسانی به عنوان یک سرمایه ارزشمند توجه داشته باشد زیرا توجه به این منابع است که می‌تواند سازمان را دگرگون کند.

دکتر نظرپور با بیان اینکه وزارت علوم و دانشگاه‌ها عناصر اصلی نظام اداری هستند، گفت: اگر می‌خواهیم تحولی در نظام اداری ایجاد شود باید آموزش که یک عنصر اصلی و مهم است، مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: برنامه‌ای که اکنون در دستور کار وزارت علوم قرار دارد بررسی این امر است که اگر فردی می‌خواهد مسئولیتی را بپذیرد آیا آموزش تخصصی آن را دیده است یا خیر؟ این مسئله به دانشگاه‌ها نیز ابلاغ و به آن‌ها نیز گفته شده که تصمیمات براساس قوانین و ضوابط انجام شود.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته معمولاً افراد در آغاز فعالیت‌شان به منظور آشنایی و آگاهی بیشتر از حیطه کاری خود، برای مدتی در کنار مسئولان قبلی هستند، تصریح کرد: اینکه افراد قبل از قبول مسئولیت رسمی خود، استفاده از تجارب مسئولان قبلی را مدنظر قرار داشته باشند، امر بسیار مهمی است.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به نظام تحول اداری بیان کرد: در حال حاضر برخی از الگوهای موجود، نیاز تعدادی از دانشگاه‌ها را برآورده نمی‌کند زیرا سطوح دانشگاه‌ها با یکدیگر متفاوت است و مطالبات یک دانشگاه سطح یک با سطح چهار یکسان نیست.

دکتر نظرپور به تطبیق نظام اداری با اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و اظهار داشت: اعضای هیئت علمی آموزش عالی و مدیران می‌توانند در ابعاد مختلف این حوزه موثر باشند.

وی به ۱۰ برنامه سازمان امور اداری و استخدامی کشور که در ستاد وزارت علوم تقسیم‌بندی شده‌اند اشاره کرد و گفت: مهندسی نقش و ساختار دولت، ارائه خدمات در فضای رقابتی، بهبود نظام‌ها و فناوری‌های مدیریتی، توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری، مدیریت بهره‌وری نظام اداری کشور، مدیریت منابع انسانی، توسعه فرهنگ سازمانی، صیانت از حقوق شهروندان در نظام اداری، ارتقای پاسخگویی، شفافیت، مبارزه با فساد در حوزه اداری و نظارت و ارزیابی در ستاد وزارت علوم از جمله این برنامه‌ها است که جلسات مختلفی نیز در این خصوص برگزار شده و اکنون در حال انجام است و امیدواریم به زودی به نتایج ملموسی از این برنامه‌ها جهت ارائه به دانشگاه‌ها برسیم.

ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۲ )