با حضور رئیس دانشگاه یزد، ساختمان شکیب درمهریز به دانشگاه یزد واگذارشد

۱۸ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۲ کد : ۴۵۰۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۷
درنشستی که باحضور دکترمحمدصالح اولیاء رئیس دانشگاه یزد، سیدمحمد رستگاری فرماندار مهریز و جعفر شکیب خیر نیکوکار و تنی چند از مسئولان ذی‌ربط دردانشگاه یزد برگزارشد، ساختمان شکیب واقع درشهرستان مهریز به ...
درنشستی که باحضور دکترمحمدصالح اولیاء رئیس دانشگاه یزد، سیدمحمد رستگاری فرماندار مهریز و جعفر شکیب خیر نیکوکار و تنی چند از مسئولان ذی‌ربط دردانشگاه یزد برگزارشد، ساختمان شکیب واقع درشهرستان مهریز به پردیس مهریز دانشگاه یزد واگذار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتراولیاء دربازدید از مجموعه آموزشی فرهنگی شکیب که ازسوی بانی آن به دانشگاه یزد واگذار شده است، گفت: این مجموعه دارای امکانات آبرومند هم از لحاظ طراحی و هم از لحاظ اجراست و باید استفاده درستی از آن شود و این یک وظیفه ملی و استانی است که از این ظرفیت موجود استفاده شود.
وی تصمیم این خیر نیکوکار را یک محرک و تسریع‌کننده خوبی برای راه‌اندازی و توسعه پردیس مهریز عنوان کرد و افزود: به دلیل اینکه مرمت ساختمان باغ شجاع لشکر که پیش از این به پردیس مهریز واگذارشده است، بسیار زمان می‌برد و فضای آن درحال حاضر برای آموزش زیاد مناسب نیست، تصمیم داریم با استفاده از ساختمان شکیب، از اول مهرماه جاری پردیس مهریز را رسما راه‌اندازی کنیم.
رئیس دانشگاه یزد با اشاره به بازدید دکترمحمدحسین امید معاون اداری و مالی وزارت علوم ازاین مجموعه، آن را برای آموزش بسیار مناسب دانست و خواستار راه‌اندازی و بهره‌برداری هرچه سریع تر این مجموعه  شد.
دکتراولیاء با تاکید بر تصویب و ایجاد رشته‌های متناسب با منطقه و رشته‌های کاربردی که نیاز اشتغال جوانان را برطرف کند، گفت: سعی ما براین است که هرچه سریع تر این مرکز را فعال کنیم و بهترین کاری که دراین مقطع زمانی امکان اجرای آن وجود دارد انجام فعالیت‌های پژوهشی با حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی درمقطع دکتراست، افرادی که مراحل آموزشی را طی کرده‌اند و برای انجام کارهای پژوهشی خود نیاز به مکان مناسب دارند و این مجموعه بهترین گزینه است.
وی افزود: از اول مهرماه جاری این مجموعه فعال خواهد شد و به تدریج مراحل تصویب و راه‌اندازی رشته‌ها انجام می‌شود.
دکتراولیاء همچنین اظهار امیدواری کرد که با راه‌اندازی این مجموعه بسیاری از همایش‌ها و کنفرانس‌های ملی دراین مکان برگزارشود و خاطر نشان کرد: به طور یقین وجود دانشگاه برای توسعه این منطقه می‌تواند تاثیرگذار باشد.
وی ادامه داد: جدا از نگرانی‌هایی که برای مسائل فرهنگی وجود دارد، واقعیت این است که یکی از پایه‌های  توسعه هرمنطقه‌ای مباحث آموزش عالی است متاسفانه مهریز دراستان یزد ازاین جهت عقب افتاده بود و خیلی زودتر باید این امر در مهریز انجام می‌شد.
رییس دانشگاه یزد ارزش و اهمیت اقدام این بانی نیکوکار را بسیار فراتر از مباحث ظاهری دانست و گفت: بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا عمدتا با همت و سرمایه‌گذاری افراد خیر ساخته شده است.
دکتراولیاء درادامه گفت: نیت خیر این حرکت می‌تواند پایه‌گذار حرکت‌های بعدی درتوسعه شهرستان باشد و ما شاهد این باشیم که دانشگاه نه فقط در استان یزد بلکه در سطح ملی وظیفه اصلی خود را که کمک به توسعه کشور است انجام دهد نه اینکه صرفا دانشگاه یک بخش جدا از اقتصاد کشور باشد و امیدواریم این قدم مثبت را برداریم و این نشست یک نقطه شروعی برای باقیات‌الصالحات باشد که اثرات آن سال ها ادامه داشته باشد.
درادامه فرماندار مهریز با اشاره به برنامه‌های مفید دانشگاه یزد برای این مجموعه گفت: دانشگاه یزد این قول را داده است که بهترین استفاده را ازاین مجموعه داشته باشد و از اول مهرماه جاری دانشجویان دکترا دراین مجموعه مستقر خواهند شد و برمبنای توافق‌نامه‌ای که امضا خواهد شد، سال آینده برنامه‌ریزی‌های اساسی انجام خواهد شد.
وی افزود: این مجموعه با نام پردیس مهریز زیر نظر دانشگاه یزد فعالیت خود را ادامه خواهد داد.
رستگاری گفت: بسیاری از ادارات خواستار این بودند که این مجموعه دراختیار آنها قرارگیرد اما با نظر شکیب بانی این امر خیر تصمیم بر این شد که این مجموعه تبدیل به مجموعه دانشگاهی معتبر درسطح کشور شود وهمچنین بازدید معاون اداری و مالی وزارت علوم و قول مساعدی که برای انجام مابقی کارها داده شد یکی از نکات قوت برای توسعه پردیس مهریز محسوب می‌شود.
وی با تشکر ازهمه کسانی که دراین امر دخیل بودند درخصوص این مجموعه افزود: این مجموعه در زمینی به وسعت ۴هزارو ۲۰۰ مترمربع و در دوطبقه با زیربنای ۵هزار و ۳۰ متر مربع در طی زمان‌بندی مشخص و با نظم و ترتیب خاص در شهرستان مهریز با مساعدت و دلسوزی بانی این مجموعه احداث شد و قطعا برای این شهرستان واین استان و کشور منشا خیر خواهد بود.
درادامه شکیب بانی این مجموعه و از خیرین شهرستان مهریز نیز با تشکر از فرماندار این شهرستان و کسانی که دراین امر همراه بودند گفت: باعث افتخار است که توانستیم این امر مهم را انجام دهیم و در آینده برای مردم مهریز باعث خیر وشادی و ارتقای دانش شویم.
 وی ابراز امیدواری کرد که این مجموعه برای پیشرفت علم بتواند مفید و مثمرثمر باشد.
گفتنی است درپایان حاضران از باغ شجاع لشکر واقع در مجاورت این مجموعه بازدید کردند.

( ۱ )