به همت دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛

نخستین نمایشگاه رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود

۰۲ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۴:۱۹ کد : ۴۵۰۲۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۸
دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری وزارت علوم تحقیقات و فناوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت و حمایت مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، اولین نمایشگاه توانمندی‌های حوزه رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی در کشور را ۱۰ الی ۱۳ اسفندماه سال جاری، در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می‌کند.
نخستین نمایشگاه رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سروش صادق‌نژاد دبیر جشنواره بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی‌امیرکبیر با بیان اینکه جهان امروز در مرز یک انقلاب فناوری ایستاده که روش زندگی را از بنیان دگرگون ساخته است، گفت: این دگرگونی که منشأ آن رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی است، تحول گسترده‌ای در همه صنایع ایجاد کرده است. بر اساس آمارها، در ایران تنها ۱۰ درصد از صنایع کشور از ربات‌های پیشرفته استفاده می‌کنند، در حالی که این آمار در دنیا ۶۰ تا ۷۰ درصد است.
وی افزود: این عدد نشان می‌دهد صنایع کشور نتوانسته‌اند به سمت ربات‌های پیشرفته حرکت کنند، لذا نیازمند توجه جدی همه مدیران و تلاش‌گران این عرصه برای توسعه همه جانبه رباتیک و هوشمندسازی صنعت است.
دکترصادق نژاد با اشاره به دستاوردهای دانشگاه‌ها، مراکز رشد، پارک‌های علمی و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه، یادآور شد: در این راستا اولین فن‌بازار رباتیک، هوش مصنوعی و اتوماسیون صنعتی در کشور که محلی برای ارائه دستاوردهای دانشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری کشور و صنایع وابسته خواهد بود، برگزار خواهد شد.
رئیس کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) هدف از برگزاری این نمایشگاه را بسترسازی برای معرفی شرکت‌های توانمند حوزه اتوماسیون، رباتیک و هوش مصنوعی، جلب پشتیبانی و حمایت دستگاه‌های دولتی و خصوصی سرمایه گذار از شرکت‌های فناور و حمایت از تولید داخل و کالای ایرانی دانست.
دکترصادق نژاد خاطرنشان کرد: ایجاد جو نشاط و ترغیب دانش آموزان، دانشجویان و محققان به فعالیت‌های پژوهشی، تحقیقاتی و تیمی با الگوی پژوهش‌های کاربردی و دانش بنیان، ارتقای دانش بومی در زمینه رباتیک و هوش مصنوعی در جهت ایفای نقش مؤثر در نظام نوآوری و فناوری کشور، فراهم ساختن بستر لازم برای عرضه ایده‌های جدید محققان و کمک به تجاری‌سازی آنها و همچنین بحث و تبادل نظر میان دانشگاهیان، محققان و صنعتگران را از دستاوردهای این رویداد مهم در کشور برشمرد.
وی افزود: برگزاری این نمایشگاه در راستای ساماندهی و ایجاد تمرکز در جامعه رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی کشور و سوق دادن این دانش به سمت تولید اقتصاد دانش بنیان بوده و باهدف بسترسازی جهت معرفی شرکت‌های توانمند حوزه اتوماسیون صنعتی، رباتیک و هوش مصنوعی و برقراری ارتباط میان صنعتگران و متخصصان این حوزه به‌ویژه در صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی، نفت گاز و پتروشیمی، صنایع دفاعی و فضایی و دریایی، صنایع مخابرات، صنایع برق و نیروگاهی، صنایع عمرانی، صنایع آب و شبکه‌های تصفیه و توزیع، صنایع معدنی و معادن، همزمان با برگزاری هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی رباتیک امیرکبیر (فیراکاپ آزاد ایران) برگزار خواهد شد.
دکتر صادق نژاد تصریح کرد: امید است با برگزاری این نمایشگاه در سال جاری بتوانیم دستاوردهای بهتری از کشور را در سال ۲۰۲۰ که جمهوری اسلامی ایران میزبان بزرگ‌ترین رویداد رباتیک در جهان است، ارائه کنیم.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴