در نشست هیئت رئیسه دانشگاه سمنان با استاندار مطرح شد؛

لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های نخبگان برای توسعه و پیشرفت استان/ تقویت ارتباط دانشگاه‌ها با صنایع در راستای کمک به اقتصاد کشور

۳۰ دی ۱۳۹۷ | ۱۸:۲۲ کد : ۴۴۹۷۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۳۶
در نشست هیئت رئیسه دانشگاه سمنان با استاندار، بر لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های نخبگان برای توسعه و پیشرفت استان و تقویت ارتباط دانشگاه‌ها با صنایع در راستای کمک به اقتصاد کشور تأکید شد.
لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های نخبگان برای توسعه و پیشرفت استان/ تقویت ارتباط دانشگاه‌ها با صنایع در راستای کمک به اقتصاد کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان، علیرضا آشناگر استاندار سمنان در نشست با هیئت رئیسه دانشگاه سمنان گفت: استان سمنان از نظر آموزش عالی جزو استان‌های برتر کشور است و باید از نیروی متخصص و چهره‌های علمی آن برای توسعه و پیشرفت استان استفاده کرد.
وی افزود: باید با استفاده از ظرفیت نیروهای انسانی متخصص و ماهر و نیز چهره های علمی که تعداد آنان در استان سمنان قابل توجه هم هست، برای پیشبرد اهداف و توسعه استان کمک گرفت.
استاندار سمنان با اشاره به بحث ارتباط دانشگاه و صنعت گفت: متأسفانه این ارتباط در حال حاضر در استان سمنان ضعیف است که باید علل آن را شناسایی و مشکلات دو طرف جهت تقویت این ارتباط برطرف شود.
آشناگر، کندی روند مطالعات و نیز عدم مطرح کردن نیازهای صنعت از سوی مسئولان واحدهای تولیدی را از جمله مشکلات موجود برشمرد و افزود: دانشگاه‌ها باید از مقاله محوری خارج شوند و در زمینه‌های مختلف فعالیت‌شان به کمک واحدهای صنعتی بیایند.
وی وجود مواد معدنی غنی در استان سمنان را یاد آور شد و گفت: به طور مثال دانشگاه‌ها می‌توانند در فرآوری مواد معدنی به واحدهای فعال در این بخش کمک کنند که در این صورت نه تنها از خام فروشی مواد معدنی جلوگیری می شود بلکه به اقتصاد استان نیز کمک خواهد شد، و البته واحدهای صنعتی فعال در این زمینه نیز باید اعلام نیاز و از دانشگاه ها یاری بخواهند.
آشناگر به شرایط اقتصادی کشور و تحریم ها اشاره کرد و گفت: دانشگاه ها در این شرایط می‌توانند با تقویت ارتباط خود با صنایع به کمک اقتصاد کشور بیایند و با این شرایط صاحبان صنایع نیز تمایل به ارتباط با دانشگاه ها دارند.
وی بر مهارت آموزی دانشجویان تأکید کرد و گفت: یکی از مشکلات موجود جامعه فارغ التحصیل نداشتن مهارت است که باید در زمینه مهارت آموزی دانشجویان بیشتر کار کرد و این آمادگی از سوی مسئولان مربوطه وجود دارد تا گام های بهتری در این زمینه برداشته شود.
استاندار سمنان برای ساخت خوابگاه دانشجویی نیز اعلام آمادگی کرد و خواستار مشارکت خیران در این بخش شد.
وی همچنین بهبود شرایط حمل و نقل را در پذیرش جمعیت دانشجویی بسیار مهم دانست و گفت: برقی کردن قطارها و چهار خطه شدن مسیر راه آهن تا حدی از مشکلات تردد دانشجویان می کاهد.
دکتر مسعود نصیری زرندی رئیس دانشگاه سمنان نیز در این نشست گزارشی از وضعیت آموزش عالی استان ارائه کرد و گفت: استان سمنان با دارا بودن ۵۱ دانشگاه و مؤسسه دولتی و غیر دولتی و بیش از ۶۸ هزار و ۳۹۰ دانشجو رتبه نخست را در کشور به لحاظ تعداد دانشجو به نسبت جمعیت دارد.
وی با اشاره به تحصیل بیش از ۱۳ هزار دانشجو و فعالیت ۳۷۶ عضو هیات علمی در دانشگاه سمنان افزود: بین‌المللی شدن، جذب دانشجویان خارجی، تبدیل شدن به دانشگاه کار آفرین، افزایش ارتباط دانشگاه و صنعت، ارتقای سطح کمی و کیفی مجلات و آموزش از برنامه‌های این دانشگاه است.
وی با اشاره به فعالیت پارک علم و فناوری در دانشگاه سمنان افزود: شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور بسیار خوبی در این پارک فعالیت دارند که حمایت از آنها به توسعه استان کمک خواهد کرد.
حجت الاسلام حسین ذوالفقاری لقب مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه سمنان نیز در این نشست گزارشی از فعالیت های این نهاد ارائه داد و برگزاری اجلاس سراسری نمار در دانشگاه سمنان را یکی از برنامه های مهم این دانشگاه در سال ۱۳۹۷ برشمرد و گفت: خوشبختانه بنا به گفته رئیس ستاد اقامه نماز کشور این همایش در بین همایش‌های برگزار شده بی نظیر بوده است.
حجت الاسلام ذوالفقاری لقب با اشاره به بدنه کارشناسی بسیار قوی دانشگاه سمنان گفت: متخصصان و اعضای هیئت علمی این دانشگاه می توانند در حل مسائل و مشکلات استان یاری گر مسئولان باشند.

ل. م ۵۴