به میزبانی دانشگاه یزد؛

نخستین کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های اخیر در علوم ریاضی آغاز به کار کرد

۲۵ دی ۱۳۹۷ | ۱۴:۱۱ کد : ۴۴۸۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۳
اولین کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های اخیر در علوم ریاضی با حضور جمعی از استادان، دانشجویان، پژوهشگران و محققان داخلی و خارجی در دانشگاه یزد آغاز به کار کرد.
نخستین کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های اخیر در علوم ریاضی آغاز به کار کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، در ابتدای این نشست دکتر محمد صالح اولیا رئیس دانشگاه یزد با اشاره به اهمیت کاربردی کردن علوم گفت: مسئله اصلی در این رابطه این است که نقش تحقیقات علوم ریاضی در چرخه تحقیقات کاربردی چیست؟ و آیا باید تقاضاهایی برای این حوزه به دانشمندان علوم ریاضی داده شود تا براساس آن تقاضا موضوعات پژوهشی را انتخاب کنند؟
وی افزود: باتوجه به تحولاتی که در دنیای علم و فناوری رخ می‌دهد باید به این مساله که جهت‌گیری علوم ریاضی به چه صورت باید باشد و اینکه چه شاخه‌هایی از این علوم را باید توسعه دهیم توجه کنیم و در کنار آن سهمی که ایران و دانشگاه‌های کشور از جمله دانشگاه یزد باید داشته باشند را تعیین کنیم.
دکتر اولیا با اشاره به محدودیت منابع در کشور، پراکنده کارکردن در حوزه‌ها و همگرا نبودن را روشی غیرمفید توصیف کرد و افزود: باید در راستای تقویت حوزه‌ها و محورهایی که دارای مزیت هستیم حرکت کنیم و جهت‌گیری‌ها و گرایش‌های علوم ریاضی را شفاف کنیم.
رئیس دانشگاه یزد به وضعیت پذیرش دانشجو و شرایط بازار کار در رشته های علوم ریاضی اشاره کرد و گفت: باید به این مساله که آیا اثربخشی لازم در آموزش ما وجود دارد یا نه و اینکه چقدر آموزش ریاضی در کشور می‌تواند موثرتر باشد را به عنوان یک مسئله تعریف کنیم و از طریق تحقیق و پژوهش به دنبال راه حل باشیم تا بتوانیم یک جامعه منطقی پرورش دهیم.
وی با اشاره به اهمیت آموزش ریاضی در همه رشته‌ها گفت: آموزش صحیح علوم ریاضی و نهادینه شدن آن موجب درست فکر کردن و تصمیم‌گیری‌های منطقی بین افراد یک جامعه می‌شود و امید است این کنفرانس فرصت خوبی برای حل دغدغه‌های موجود در این علوم باشد.
دکتر محمدعلی ایرانمنش عضو هیئت علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه یزد و دبیر این کنفرانس نیز اظهار داشت: بالغ بر ۱۷۰ خلاصه مقاله به دبیرخانه کنفرانس ارسال شد که پس از ارزیابی‌های تخصصی ۱۲۰ خلاصه مقاله در قالب ارائه شفاهی و پوستر پذیرفته شد.
گفتنی است این کنفرانس بین‌المللی که به همت دانشکده علوم ریاضی و مرکز مدل سازی ریاضی دانشگاه یزد برگزار شده است تا ۲۸ دی‌ماه ادامه دارد و پژوهشگران و محققان ۱۰ کشور جهان به ارائه دستاوردهای پژوهشی خود خواهند پرداخت.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۲ )