با حضور رایزنان علمی و فرهنگی سفارت فرانسه در دانشگاه تبریز صورت گرفت؛

بررسی راههای گسترش همکاریهای علمی بین المللی دانشگاه‌های فرانسه و تبریز

۲۴ دی ۱۳۹۷ | ۱۹:۱۳ کد : ۴۴۸۲۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۴
رایزنان علمی و فرهنگی سفارت فرانسه در تهران با حضور در دانشگاه تبریز در دیدار با رئیس، اعضای کارگروه توسعه همکاری های بین المللی و نیز اعضای شورای پژوهشی این دانشگاه راه های گسترش توسعه همکاری های علمی و فرهنگی مشترک را مورد بررسی قرار دادند.
بررسی راههای گسترش همکاریهای علمی بین المللی دانشگاه‌های فرانسه و تبریز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، دکتر میررضا مجیدی رئیس دانشگاه تبریز در این دیدار با اشاره به تاریخچه دیرینه روابط بین دانشگاه تبریز با دانشگاه های فرانسه گفت: در گذشته و امروزه همکاری های مشترک خوبی صورت گرفته، به طوری که تعداد قابل قابل توجه اعضای هیئت علمی این دانشگاه فارغ التحصیلان دانشگاه های فرانسه هستند و هم اکنون نیز مراودات علمی و آموزشی خوبی با مراکز تحقیقاتی، موسسات و دانشگاه های فرانسه وجود دارد.

دکتر اصغر عسگری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز نیز در این دیدار بر ضرورت توسعه همکاری های مشترک در زمینه های مختلف از جمله راه اندازی دفتر سفارت در دانشگاه تبریز و اجرای دوره های مشترک برای دانشجویان دکترا تاکید کرد.

دکتر سعید شجاعی مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه تبریز در این آیین با اشاره به نحوه و روند همکاری مشترک دانشگاه تبریز با دانشگاه های فرانسه گفت: در طول دو سال گذشته ۲۱ مورد بازدید و حضور محققان دانشگاه های فرانسوی برای برپایی کارگاه آموزشی و کنفرانس در این دانشگاه صورت گرفته است.

به گفته وی اجرای ۴ طرح تحقیقاتی مشترک، ایجاد۵ مورد فرصت مطالعاتی، ۵ مورد اعطای بورس به دانشجویان دکترای دانشگاه، ۴ مورد اجرای طرحی تحت عنوان جندی شاپور و ۱۹ مورد شرکت اعضای هیات علمی این دانشگاه در کنفرانس های بین المللی کشور فرانسه از دیگر فعالیت های مشترک دانشگاه تبریز با دانشگاه های کشور فرانسه بوده است و زمینه بسیار خوبی برای گسترش این همکاریها وجود دارد.

دکتر ژان کریستوف بونته رایزن علمی و دکتر جمیل اوبشو رایزن فرهنگی کشور فرانسه در تهران نیز در دیدار با رئیس دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه دانشگاه تبریز یکی از دانشگاه های منتخب وزات علوم، تحقیقات و فناوری جهت پذیرش دوره دکتری مشترک بین ایران و فرانسه است، تصریح کرد: در این طرح دانشجویان دکترا به مدت ۶ ماه به کمک و هزینه کشور فرانسه و ۶ ماه دیگر را مجدداً با هزینه وزات علوم، تحقیقات و فناوری کشور ایران در کشور فرانسه به انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهش خود خواهند پرداخت.

به گفته رایزنان علمی و فرهنگی سفارت فرانسه در تهران همچنین در طرح جندی شاپور پلاس که از سال ۲۰۱۹ به اجرا در می آید، نیز بودجه مشخص برای خرید تجهیزات و امور لجستیک در طرح های پژوهشی مشترک بین محققان ایرانی و فرانسوی در نظر گرفته شده است.

در ادامه این نشست ژان کریستوف بونته رایزن علمی و دکتر جمیل اوبشو رایزن فرهنگی سفارت فرانسه در تهران از مرکز رشد واحد‌های فناوری دانشگاه تبریز بازدید کردند.

م.ع ۶۰/ ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷