برای نخستین بار در کشور؛

دستگاه شبیه‌ساز آرایه خورشیدی توسط محققان دانشگاه بیرجند ساخته شد

۲۳ دی ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۹ کد : ۴۴۷۹۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۲۶
برای اولین بار در ایران توسط محققان دانشگاه بیرجند، دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی (Solar Array Simulator) طراحی و ساخته شد.
دستگاه شبیه‌ساز آرایه خورشیدی توسط محققان دانشگاه بیرجند ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، در سال های اخیر، استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر به دلیل کاهش پیوسته منابع انرژی متداول و مرسوم، تقاضای روزافزون انرژی (امنیت انرژی) و افزایش آلودگی زیست محیطی در اثر استفاده از انرژی‌های فسیلی به طور چشمگیری افزایش یافته است.
در میان منابع انرژی تجدید‌پذیر، استفاده از سیستم های تولید انرژی خورشیدی به علت هزینه عملکرد و نگه داری پایین، قابلیت اطمینان بالا، طول عمر زیاد، مدولار بودن، نصب سریع و آسان، عملکرد بدون سر و صدا، تولید توان بدون آلودگی و دسترس‌پذیری در سرتاسر کره زمین به سرعت در حال رشد است. اما با وجود مزیت های فراوان، سیستم های خورشیدی بازدهی مطلوب را ندارند.
بازدهی یک سیستم خورشیدی به عوامل زیادی از قبیل دما، تابش، مشخصات طیفی و بازتاب نور خورشید، تابش غیریکنواخت و غیره بستگی دارد. به علاوه منحنی مشخصه جریان ولتاژ خروجی سیستم خورشیدی وابسته به شرایط محیطی و امپدانس بار شدیداً غیر‌خطی است و توسط یک نقطه کار بهینه موسوم به نقطه توان بیشینه مشخص می شود.
از این رو، پیش از نصب و به کارگیری سیستم‌های خورشیدی، بایستی ارزیابی، اعتبارسنجی و تأیید عملکرد سیستم های آماده سازی توان خورشیدی شامل اینورترهای خورشیدی و تجهیزات ردیابی نقطه توان بیشینه مربوط به آنها در محدوده وسیعی از شرایط محیطی و بار متغیر انجام شود. بدین جهت، از شبیهساز آرایه خورشیدی به طور گسترده استفاده می شود.
این دستگاه دارای ویژگی‌های منحصربفردی است از جمله: ولتاژ و جریان فتوولتائیک با ریپل بسیار پایین (کمتر از ۵/۰ درصد)، کنترل تمام دیجیتال با استفاده از EZDSP28335، دینامیک سریع، انعطاف‌پذیری بالا، تغذیه ورودی سه فاز، بازدهی بالا و همچنین قیمت این دستگاه یک ششم مشابه خارجی آن است. هزینه اجرای آن ۵ میلیون تومان و زمان طراحی و ساخت این دستگاه نیز ۲ سال به طول انجامیده است.
این پروژه توسط محمد فراهانی دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکتریکی دانشگاه بیرجند زیر نظر دکترمحمدعلی شمسی نژاد و دکترحمیدرضا نجفی، اعضای هیئت علمی گروه مهندسی برق و کامپیوتر قدرت دانشگاه بیرجند طراحی و ساخته شده است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴/

کلید واژه ها: بیرجند