برای نخستین بار در کشور صورت گرفت؛

ساخت اینورتر متصل به شبکه، پل ارتباطی مولدهای برق تجدید پذیر و شبکه برق سراسری در پژوهشگاه مواد و انرژی

تعداد بازدید:۱۵۶۲
برای اولین بار در کشور اینورتر متصل به شبکه، پل ارتباطی مولدهای برق تجدید پذیر و شبکه برق سراسری توسط یکی از محققان پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و ساخته شد.
ساخت اینورتر متصل به شبکه، پل ارتباطی مولدهای برق تجدید پذیر و شبکه برق سراسری در پژوهشگاه مواد و انرژی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه مواد و انرژی، این محصول که در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار ملی امسال؛ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران، رونمایی شد در مرحله نیمه صنعتی تولید شده است.
دکتر فرهاد براتی مجری این طرح با اشاره به اهمیت به کارگیری اینورترهای متصل به شبکه در کشور گفت: اینورترهای متصل به شبکه، پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر اعم از بادی و خورشیدی و شبکه برق سراسری هستند و با بروز بحران های زیست محیطی، در کشور ما لزوم بهره گیری از مولدهای برق تجدیدپذیر به منظور تامین بخشی از نیاز شبکه برق سراسری روز به روز نمایان تر می شود.
وی افزود: پژوهشگاه مواد و انرژی با داشتن پیشینه طولانی در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، و با پیش بینی نیازهای این صنعت در آینده، از بهمن ماه سال ۱۳۹۳، طراحی و ساخت اینورتر متصل به شبکه را در دستور کار و مورد حمایت قرار داد.
دکتر براتی اظهار داشت: در بهمن ماه ۱۳۹۶ یک نمونه آزمایشگاهی ۵ کیلو وات از این دستگاه ساخته و تست گردید و در ادامه، یک نمونه نیمه صنعتی ۱۰ کیلو وات نیز ساخته شد.
گفتنی است، اینورترهای متصل به شبکه مورد استفاده در بازار ایران، همگی وارداتی هستند و محصول ارائه شده نمونه مشابه ساخت داخلی ندارد.
م.ع ۶۰/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۵ )