با تلاش محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر صورت گرفت؛

تولید الیاف پلی استر متخلخل به‌وسیله کلرید سدیم

۲۲ دی ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۰ کد : ۴۴۷۶۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۴
محققان دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید الیاف پلی استری کاربردی در صنعت چرم مصنوعی و مصارف زیست پزشکی شدند.
تولید الیاف پلی استر متخلخل به‌وسیله کلرید سدیم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ندا عزیزی‌ها مجری طرح «تولید الیاف پلی استر متخلخل به‌وسیله کلرید سدیم و بررسی خصوصیات آن» با بیان اینکه علت اصلی انتخاب تولید این الیاف جذب رطوبت بالا و هزینه پایین است، گفت: به طور کلی در تولید الیاف متخلخل در ایران ضعف وجود دارد بر همین اساس اجرای این طرح پژوهشی، تا حد زیادی به اهداف مورد نظر کمک کرد تا افزایش رنگ پذیری، افزایش جذب رطوبت، کاهش جلا را داشته باشیم.

وی با اشاره به روش کار خود در این طرح افزود: نتیجه این تحقیق در صنعت نساجی، فیلتراسیون، چرم مصنوعی و مصارف زیست پزشکی، کامپوزیت‌سازی قابل استفاده است.

مجری طرح با بیان اینکه ادامه کار این پروژه به نیمه صنعتی شدن آن در ایران خواهد رسید، اظهار داشت: در حال حاضر الیاف متخلخل در برخی کشورهای دنیا تولید شده است. این محقق با اشاره به ویژگی‌های این پروژه بیان کرد: افزایش جذب رطوبت و خشک‌شدن سریع پارچه، بهبود رنگ پذیری، کاهش پرز دهی و کاهش جلا از ویژگی‌های این پروژه به شمار می‌رود.

ز.ح ۷۴/ ل. م۵۴/ ع. ع۵۷