به همت محققان پژوهشگاه مواد و انرژی؛

نخستین دستگاه اندازه‌گیری زاویه ترشوندگی دما بالا ساخته شد

تعداد بازدید:۱۲۴۳
اولین دستگاه اندازه‌گیری زاویه ترشوندگی در دمای بالا برای مایعات و مذاب‌ها در نخستین نسخه تا دمای ۱۱۰۰ درجه توسط یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی ساخته شد.
نخستین دستگاه اندازه‌گیری زاویه ترشوندگی دما بالا ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه مواد و انرژی، دکتر بابک رئیسی مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به کاربرد این دستگاه در صنعت نفت، گاز، ماشین‌سازی، سرامیک، پوشاک و شیشه گفت:  از آنجایی که رنگ‌های صنعتی مورد استفاده در صنایع ساختمان و ماشین‌سازی با بهره‌گیری از تکنولوژی نانو مواد هر روز بیشتر کاربرد خواهد داشت، برای حفاظت بیشتر و عدم جذب آلودگی‌های محیطی، نیاز به این دستگاه در صنعت احساس می‌شود.
وی افزود: بررسی خاصیت ترشوندگی سیالات بروی سطوح با اندازه‌گیری زاویه تماس و تحلیل بر همکنش بین فصل مشترک سیال و زیرلایه قابل بررسی و اندازه‌گیری می‌باشد.
دکتر رئیسی با اشاره به مزیت‌های این دستگاه خاطرنشان کرد: این دستگاه علاوه بر آنالیز شکل قطره، برای مطالعه مکانیزم فرآیند سینتر سرامیک‌ها،  تعیین تغییرات ابعاد، خمیری شدن و ذوب شیشه‌ها و شیشه سرامیک و پدیده های فصل مشترک سیال و زیرلایه در دمای بالا نیز استفاده می‌شود.
وی در پایان افزود: این دستگاه و نرم‌افزارهای بومی شده مربوطه، ساخت داخل می‌باشند و خدمات پشتیبانی آن دائمی و توسط کارشناسان شرکت انجام می‌گیرد.
این دستگاه همراه با دستگاه های زاویه تماس استاتیک، زاویه تماس دینامیک (برای تحلیل پسماند ترشوندگی و خود تمیزشوندگی)، کدورت سنج مایعات و دوغاب‌ها، در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در معرض دید عموم قرار گرفت.
دستگاه اندازه گیری زاویه ترشوندگی دما بالا توسط تیم تحقیقاتی این شرکت؛ دکتر مازیار صهبا یغمایی، دکتر رضا ریاحی فر، دکتر بابک رئیسی و دکتر علیرضا آقایی که اعضای هیئت علمی و همچنین اعضای گروه مستقل باتری و حسگر  پژوهشگاه مواد و انرژی  طراحی و ساخته شده است.
ل.م54/


( ۳ )