مدیر کل لوایح، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت علوم مطرح کرد:

عدم آگاهی از قانون دلیل عمده تقلب های علمی/ لزوم تطبیق راه های مقابله و پیشگیری از تقلب های علمی در دانشگاه ها با استانداردهای جهانی

۲۰ دی ۱۳۹۷ | ۱۶:۰۷ کد : ۴۴۷۵۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۱۰
مدیر کل لوایح، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ناآگاهی از قانون، عمده ترین علت تقلب های علمی است که برخی از دانشجویان و استادان دانشگاه ها مرتکب آن می شوند.
عدم آگاهی از قانون دلیل عمده تقلب های علمی/ لزوم تطبیق راه های مقابله و پیشگیری از تقلب های علمی در دانشگاه ها با استانداردهای جهانی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر حسن وکیلیان امروز (پنج شنبه) در پنجمین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با بیان اینکه برخی ضوابط در دانشگاه ها تقلب آفرین است، افزود: تقلب های علمی موضوع حساسیت برانگیزی است که در برخی مواقع تبعات سنگین بین المللی را برای کشور به دنبال دارد.

وی تصریح کرد: باید استانداردهای مقابله و پیشگیری از تقلب های علمی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را با استانداردهای جهانی تطبیق دهیم.

به گفته دکتر وکیلیان، آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب علمی با مشارکت وزارت بهداشت و وزارت دادگستری تدوین شده است، که این آیین نامه در ۲ بخش پیشگیری و مقابله تنظیم شده است.

مدیر کل لوایح، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت علوم، افزود: کمیته اخلاق در پژوهش وزارت علوم بار اصلی اجرای قانون پیشگیری و مقابله با تقلب علمی را بر عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه این کمیته وظیفه رصد و پیشگیری را برعهده دارد گفت: وظیفه داریم که با پایان نامه نویسان متقلب با شدت برخورد کنیم و اجازه ندهیم این عمل قبیح به موضوعی عادی در جامعه تبدیل شود.

دکتر وکیلیان خاطر نشان کرد: برای تهیه متن آیین نامه مقابله با تقلب، اختلاف هایی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وجود داشت که موجب تاخیر در ارائه آن شد و در نهایت، هنگام امضا آن با استعفای وزیر بهداشت همزمان شد.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷