مرکز نوآوری و شتابدهی و مرکز محاسبات سنگین HPC دانشگاه بیرجند به بهره برداری رسید

۱۷ دی ۱۳۹۷ | ۲۱:۳۵ کد : ۴۴۶۷۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۱۱۰
مرکز نوآوری و شتابدهی و مرکز محاسبات سنگین HPC دانشگاه بیرجند با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد.
مرکز نوآوری و شتابدهی و مرکز محاسبات سنگین HPC دانشگاه بیرجند به بهره برداری رسید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، در حال حاضر ۳۵۰ متر مربع به مرکز نوآوری و شتابدهی دانشگاه اختصاص یافته و هزینه تمام شده برای راه اندازی این مرکز بیش از یک میلیارد تومان برآورد شده است.

تاکنون ۴۵ گروه دارای ایده های نوآور برای استقرار در این مرکز تقاضا داده‌اند؛ در مرکز نوآوری، دانشجویان با مهارت‌های کسب و کار، نحوه ورود به بازار و رشد ایده‌های نوآورانه آشنا می شوند و حمایت از ایده برای تبدیل به نمونه اولیه خدمات یا محصول از نظر تجهیزات و مشاوره در این مرکز انجام می‌شود.

در مرکز نوآوری و شتابدهی قرار است با حضور شرکت‌های دانش بنیان دانشگاهی، رویدادهایی در قالب استارتاپ برگزار شود.

در این آیین، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری قول توسعه این مرکز تا دو هزار متر مربع را داد.

از مزایای مرکز محاسبات سنگین HPC دانشگاه بیرجند که به طور همزمان افتتاح شد می توان به دارا بودن ۹۶ هسته محاسباتی، حافظه اصلی ۱.۸ ترابایت، حدود ۷ ترابایت حافظه ذخیره سازی، سامانه درخواست سرویس و مانیتورینگ آنلاین منابع اشاره کرد.

دکتر ستاری همچنین در این آیین از طرح های پژوهشی مکمل آب آبیاری کشاورزی، دستگاه شبیه ساز توربین باد، شبیه ساز آرایه خورشیدی، اینورتر خورشیدی متصل به شبکه، ماشین برداشت گل زعفران، فیش تاکسی متر، پهباد عمودپرواز، دستگاه کاهنده مصرف آب انواع کولرهای آبی، ربات دلتا، پرینتر سه بعدی و پروژه CNC نیز بازدید کرد.

ل.م ۵۴/ ع. ع۵۷


( ۱ )