تفاهم نامه معاونت آموزشی وزارت علوم و موسسه ارزشیابی آموزش مهندسی ایران به امضاء رسید

۱۷ دی ۱۳۹۷ | ۱۶:۴۰ کد : ۴۴۶۷۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۲۶۵
با حضور دکتررضا فرجی دانا، وزیر اسبق علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس انجمن آموزش مهندسی ایران، تفاهم نامه معاونت آموزشی وزارت علوم و موسسه ارزشیابی آموزش مهندسی ایران برای ارزشیابی دوره های مهندسی کارشناسی منعقد شد.
تفاهم نامه معاونت آموزشی وزارت علوم و موسسه ارزشیابی آموزش مهندسی ایران به امضاء رسید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرجی دانا، رییس انجمن آموزش مهندسی ایران در آیین انعقاد این تفاهم نامه گفت: ایران از لحاظ تعداد فارغ التحصیلان مهندسی جایگاه پنجم را در اختیار دارد که باید از این فرصت برای توسعه کشور استفاده کنیم.
وی، ورود موسسه ارزشیابی آموزش مهندسی ایران برای ارزشیابی دوره های تحصیلی را برای اولین بار در کشور یک موضوع مهم دانست و گفت: در بسیاری از کشورها موسسات غیردولتی سطح بندی و ارزیابی های دانشگاهها را برعهده دارند.
دکتر فرجی دانا گفت: انجمن آموزش مهندسی، پشتیبان این فرآیند است و اقدامات خوبی شروع شده و اولین کارگاه آموزشی ارزشیابی و اعطای گواهی به ارزیابان در بهمن ماه تشکیل می شود.
براساس این گزارش، "شناسایی نقاط قوت و ضعف آموزش مهندسی در مقطع کارشناسی به منظور حصول اطمینان از صلاحیت حرفه ای دانش آموختگان" و "کمک به ارتقا و تضمین کیفیت آموزش از طریق تشویق به نوآوری و تسهیل برنامه های رهبردی مورد نیاز در مهندسی فناوری وعلوم کاربردی" از جمله مفاد این تفاهم نامه است.
براساس تفاهم نامه، تنظیم و ابلاغ سیاست‌های تشویقی برای انجام ارزش‌یابی برنامه‌های آموزشی و نیز کمک به تشکیل مراکز ارزیابی کیفیت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و همچنین عقد قرارداد با مراکز آموزش عالی به منظور ارزیابی درونی چند برنامه آموزش مهندسی به صورت آزمایشی و از بین چند دانشگاه از سوی وزارت علوم صورت خواهد گرفت.
در مقابل نیز موسسه ارزشیابی آموزشی مهندسی ایران متعهد شد تا مشاوره و نظارت لازم را به منظور اجرای دقیق ارزیابی و فراهم نمودن شرایط ارزیابی بیرونی موسسات منطبق با برنامه‌های آموزش مهندسی این موسسات، بر طبق استاندارد موسسات بین المللی انجام بدهد.
در این فرایند ارزشیابی از پیشکسوتان و بازنشستگان حوزه آموزش عالی برای بازرسی و ارزشیابی استفاده می شود.
م.ع ۶۰/ رب ۴۵


( ۱ )