توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر صورت گرفت؛

ارائه روشی جهت پایش سلامت سازه‌ها

۱۷ دی ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۴ کد : ۴۴۶۶۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۳۴
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر روشی برای پایش سلامت سازه‌ها ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان سلامت سازه‌های مناطق زلزله خیز که در آن زمین‌لرزه‌های فوج‌گونه بسیاری رخ می‌دهد، را رصد کرد.
ارائه روشی جهت پایش سلامت سازه‌ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مریم واحدی مجری این طرح، با بیان اینکه حفظ یکپارچگی ساختاری در حین بهره‌برداری اهمیت به‌سزایی در تامین عملکرد سازه دارد، گفت: وجود عوامل متنوع آسیب و عدم اطمینان کامل به طراحی اولیه و اجرا، سبب به کارگیری روش‌های پایش سلامت سازه در دهه‌های اخیر شده است.
وی افزود: نتایج تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد ارزیابی وضعیت یک سازه، گاهی به سادگی امکان‌پذیر نیست چون تغییرات در مشخصات سازه‌ای همواره به معنی وقوع خرابی در آن نیست بلکه ممکن است ناشی از اثرات عواملی همچون اندرکنش خاک و سازه یا وجود عدم قطعیت‌ها باشد. بنابراین لازم است این اثرات برای بهبود نتایج در روند بررسی سلامت سازه مورد توجه قرار گیرند.
واحدی با بیان اینکه در این پژوهش که با عنوان «پایش سلامت سازه‌ها با تکیه بر قابلیت اطمینان و درنظر گرفتن اندرکنش خاک و سازه» انجام شده است، روش‌های نوینی برای پایش وضعیت سازه‌ها تحت تاثیر زلزله ارائه شده و علاوه بر آن روش‌هایی برای احتساب عدم قطعیت‌ها در این روند توسعه داده شده است.
مجری طرح اساس روش این پژوهش را معادلات ریاضی حاکم بر رفتار سازه‌ها و چگونگی تغییر ویژگی‌های دینامیکی سازه در اثر خرابی، دانست و افزود: در طول دهه‌های اخیر، مبحث شناسایی خرابی و پایش سلامت سازه‌ها با روش‌های غیر مخرب، بسیار مورد توجه قرار گرفته و هدف کلی چنین روش‌هایی به دست آوردن ارزیابی دقیقی از شرایط فعلی سازه در هر لحظه از زمان بهره‌برداری و پیش‌بینی و مدیریت هزینه‌های ناشی از نگهداری و تعمیرات آن است.
وی با تاکید بر اینکه با استفاده از دستاوردهای این تحقیق امکان تصمیم‌گیری صحیح نسبت به بازسازی و نگهداری سازه، قبل از وقوع خرابی فاجعه بار فراهم می‌شود، اظهار داشت: به طور کلی علاوه بر کاهش هزینه‌های نگهداری، بهبود ایمنی و قابلیت اطمینان از مزایای اصلی پایش سلامت سازه است و در این زمینه دستاوردهای پژوهش برای شناسایی خرابی و بهنگام کردن مدل سازه قابل استفاده است.
مجری طرح با اشاره به مزایای رقابتی این طرح، خاطر نشان کرد: در این پژوهش اثر اندرکنش خاک-سازه و عدم قطعیت‌های ناشی از خطای اندازه‌گیری و مدل‌سازی در روند پایش سلامت سازه مورد ارزیابی قرار گرفته و برای این منظور علاوه بر معادلات ریاضی از تکنیک نوین هوش مصنوعی نیز بهره گرفته شده است.
وی با بیان اینکه بیشتر روش‌های موجود برای تشخیص آسیب در سازه‌ها بر اساس استفاده از تحریک‌های اجباری خارجی توسعه یافته‌اند، یادآور شد: در بسیاری از موارد، پایش سلامت سازه موجود با چنین روش‌هایی، به علت مخالفت مالکین یا نهادها با اعمال بار خارجی امکان‌پذیر نیست و در این طرح، شناسایی آسیب با استفاده از پاسخ لرزه‌ای که در آن تمامی درجات آزادی سازه بدون نیاز به اعمال بار خارجی تحریک می‌شوند مورد توجه قرار گرفته است.
مجری طرح، کاربردهای عمده روش‌های ارائه شده در این پژوهش را پیشگیری از وقوع خرابی فاجعه بار، جلوگیری از کاهش عمر مفید سازه‌‌ها و ممانعت از تلفات احتمالی جانی و مالی ذکر کرد و افزود: در بسیاری از مناطق لرزه‌خیز از جمله ایران، مجموعه‌ای از زمین‌لرزه‌های با شدت کم، پیوسته در حال وقوع است. چنین زمین‌لرزه‌هایی اگرچه منجر به ایجاد خرابی در سازه نمی‌شوند اما می‌توان بر اساس روش‌های ارائه شده در این رساله از پاسخ سازه در مقابل چنین زلزله‌هایی برای شناسایی وضعیت سلامت آن استفاده کرد.
این طرح با راهنمایی دکتر فرامرز خوشنودیان از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده است.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷