با حضور استاندار فارس تجلیل از استادان برتر دانشگاه شیراز برگزار شد

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۰ کد : ۴۴۶۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۹۰
آیین تجلیل از اعضای هیئت علمی نمونه آموزشی سال 94 دانشگاه شیرازباحضور استاندار فارس در تالار رازی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز این دانشگاه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این برن...
آیین تجلیل از اعضای هیئت علمی نمونه آموزشی سال 94  دانشگاه شیرازباحضور استاندار فارس در تالار رازی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این برنامه که به مناسبت 12 اردیبهشت ماه سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری و روز بزرگداشت مقام معلم ترتیب یافت ؛ از 32 عضو هیئت علمی نمونه و 7 استاد بازنشسته دانشگاه در سال تحصیلی 95-94 قدردانی شد.
در ابتدای این مراسم، دکتر مجید ارشاد رئیس دانشگاه شیراز ضمن گرامیداشت یاد استاد شهید مرتضی مطهری ، با تقدیر از استادان، آنها را سرمایه های ارزشمند کشور توصیف کرد و گفت : همه ما مدیون معلمان و استادانمان هستیم و آموزش درست است که می تواند انسان ها را از نظر فکری آماده کند تا کارهای بزرگ انجام دهند.
وی ادامه داد : شخصیت و رفتار معلمان تاثیر مستقیم بر مردم دارد و استادان به عنوان راهنمایان زندگی انسان ها عمل می کنند.
دکتر ارشاد، کشف استعدادها و رساندن آنها به بهترین نتایج را از وظایف معلمان برشمرد و خاطر نشان کرد: این مهم سبب دستیابی به جامعه سالم می شود.
رئیس دانشگاه شیراز با بیان اینکه محیط آموزشی باید عاری از ترس، آسیب روحی و نگرانی باشد، اظهار داشت : دخالت در دانشگاه ها ایجاد رعب می کند و باعث می شود که دانشجو نتواند آنچه را در اندیشه دارد بروز دهد.
وی با اشاره به درصد بالای بیکاری در جامعه از استادان دانشگاه درخواست کرد تا با تلاش جمعی برای حل معضل بیکاری و رونق کسب و کار، راهکار علمی ارائه کنند.
دکتر ارشاد در انتهای سخنانش بار دیگر با گرامیداشت یاد آیت الله مرتضی مطهری، از همه اساتید و دانشجویان درخواست کرد زندگی این استاد شهید را الگوی زندگی خویش قرار دهند.
در ادامه مهندس سید محمد علی افشانی، استاندار فارس در مراسم گرامیداشت روز معلم اظهار داشت: هر وقت در دانشگاه شیراز حضور پیدا می کنم جز احساس شاگردی احساس دیگری ندارم؛ چرا که دانش آموخته این دانشگاه و استادان آن هستم.
وی ادامه داد: همواره قدردان و سپاسگذار استادان و معلمان خود که شاگرد آن ها بوده ام و نقش بارزی در تربیت فرزندان این سرزمین دارند، هستم.
استاندار فارس با گرامی داشت یاد استاد مطهری تئوریسین و مغز متفکر انقلاب اسلامی، گفت: استاد مطهری خونش را بهای قلمش کرد و این فرمایش معصوم که مرکب قلم عالم برتر از خون شهید است را به اثبات رساند.
مهندس افشانی با بیان این که آنچه باعث شد استاد مطهری جان خود را در طبق اخلاص گذاشته و دیگران کینه او را به دل گرفته و تصمیم به حذف فیزیکی او بگیرند، قلم آن استاد و بیان او در تعلیم و تربیت جامعه ما بود، افزود: آنان که مطهری را ترور کردند ویژگی مشخصی برای خود قائل بودند و آن خود حق پنداری بود و نام خود را فرقان به معنای جداکننده حق از باطل گذاشته بودند.
وی با بیان این که کسانی که شهید مطهری را ترور کردند هم خشونت را آموخته بودند و هم خشونت را به جامعه تزریق می کردند و مخالف خود را غیر انقلابی، سازشکار و امپریالیستی می پنداشتند، ادامه داد: آن ها در خود حق پنداری ای که داشتند، انسان بزرگی را که نیاز جامعه ما بود از ما گرفتند.
استاندار فارس اظهار داشت: همه دانشجویان و استادان بارها و بارها آثار شهید مطهری را مطالعه کرده و از آن بیاموزند؛ چرا که بخشی از آموزه های انقلاب ما برگرفته از آثار استاد مطهری است.
مهندس افشانی در بخش دیگری از سخنان خود جایگاه تعلیم و تربیت را در آئین، مذهب و مکتب اسلام تا اندازه ای دانست که معجزه این دین کتابی است که نامش قرآن به معنای خواندنی است و اولین آیات آن که بر پیامبرش(ص) نازل می شود دعوت به خواندن می کند و به همین دلیل امام راحل(ره) فرمودند خداوند اولین معلم بود.
وی گفت: امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه وقتی حق مردم و حق خود را در مقابل هم بیان می کند می فرمایند: حقى که شما به گردن من دارید تعلیم دادن شماست تا جاهل نمانید و تأدیب شماست تا بیاموزید.
استاندار فارس با اشاره به این که معلمان آینده خود را نمی توانند بسازند اما می توانند سازندگان آینده را تربیت کنند، افزود: معلمان عزیز در سختی به سر می برند؛ اما مشکلات و منشا مشکلات را به خوبی می دانند؛ مطمئنا همه مسئولان دلشان در گرو معلمان است.
وی با تصریح به این که کار معلمی از خود معلمی بالاتر است، افزود: رستگاری جامعه نتیجه کار معلم است.
استاندار فارس با بیان این که نیاز جامعه امروز تربیت کسانی است که بردبار و با تحمل باشند، ادامه داد: مروت و مدارا نیاز امروز جامعه ما است.
مهندس افشانی نوع دوستی، نقدپذیری و آزادگی را در تربیت انسان ها با اهمیت دانست و گفت: آزادگی خصلت ایرانیان است و جزء فرهنگ این ملت بوده و در بسیاری از کتب تاریخی به این صفت معروف بوده اند.
وی تاکید کرد: معلمان باید به خوبی توجه کنند که انسان آزاده انسانی خلاق و مبتکر است و در قرون وسطی که علم محدود و اندیشه مقید بود، هیچ نتیجه ای به دست نیامد.
استاندار فارس با بیان این که در نظرسنجی های علمی بیشترین اعتماد به معلمان وجود دارد، افزود: این موضوع به معنای تقدیر مردم از معلمان و پذیرش آنان است و یقینا دانشگاه سهمی اساسی در توسعه و پیشرفت خواهد داشت.
گفتنی است یادبود اعضای هیئت علمی درگذشته در سال گذشته، تقدیر از معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیرازاز سال 1357 تا کنون و اجرای موسیقی سنتی از دیگر بخش های این مراسم بود.