با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛

نخستین نشست شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌‎های منطقه ۱۰ کشور برگزار شد

۱۵ دی ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۰ کد : ۴۴۶۰۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۲۴۲
نخستین نشست شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۱۰ کشور با حضور دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.
نخستین نشست شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌‎های منطقه ۱۰ کشور برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر غفاری در این نشست ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان به ویژه شهدای ۱۶ دی ماه سال ۱۳۵۹ در هویزه، اظهار داشت: در آن جهاد تاریخی، تعداد قابل توجهی از رزمندگان و شهدا را دانشجویان تشکیل می‌دادند که شهید علم الهدی، دانشجوی رشته تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد، یکی از شاخص‌ترین شهدای هویزه به شمار می رود.
وی به دو رخداد بزرگ فرهنگی در نیمسال تحصیلی اخیر اشاره کرد و گفت: برگزاری مرحله ملی جشنواره قرآن و عترت دانشجویی و نیز جشنواره ملی حرکت، دو دستاورد بزرگی است که حاصل تلاش همکاران فرهنگی در دانشگاه‌های کشور می‌باشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، بخش بین‌المللی جشنواره ملی حرکت امسال را به عنوان وجه شاخص و ممتاز این جشنواره دانست و گفت: مشارکت ۲۲ هزار دانشجوی خارجی برای حضور در بخش بین‌الملل جشنواره ملی حرکت هم موجب افتخار و مباهات ما و هم باعث جذابیت دوچندان این جشنواره برای دانشجویان بود که نهایتاً پس از ارزیابی آثار علمی این دانشجویان، ۸۸ دانشجوی خارجی در جشنواره حضور یافتند.
وی به کاهش تنوع فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های کشور در ابتدای سال تحصیلی به دلیل مصادف شدن با ایام سوگواری امام حسین (ع) اشاره کرد و گفت: پس از پایان ماه صفر، شاهد رشد ۳۱ درصدی فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دانشجویان تا ایام شانزدهم آذر بودیم.

دکتر غفاری تاکید کرد: جنس مسائل فرهنگی و اجتماعی به گونه‌ای است که هیچ گاه نمی‌توان برای آن انتهایی قائل شد، بلکه باید همواره در انجام کار فرهنگی، هوشمندانه، پویا و زنده گام برداشت.
وی با بیان اینکه در بیشتر مناطق دانشگاهی حداقل یک نشست با حضور معاونان فرهنگی منطقه برگزار شده، اظهار کرد: از مزایای تشکیل جلسات منطقه‌ای، انتقال یکپارچه مسائل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها به وزارت علوم و اجماع در بحث بودجه است.
در ادامه مهندس محمدهادی عسکری مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مظلوم هویزه، اظهار امیدواری کرد عنایت و محبت شهدا در تمام مراحل زندگی ما جاری و ساری باشد.
وی با اشاره به ایده تشکیل دانشگاه اجتماعی و دانشگاه موثر عنوان کرد: هدف از ارائه این ایده این است که تمام فعالیت‌ها و کنش‌هایی که در حوزه ستادی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم شکل می‌گیرد، ذیل دانشگاه اجتماعی و دانشگاه موثر و مسئولیت اجتماعی دانشگاه باشد.
مهندس عسکری تصریح کرد: دانشگاه باید در کنار جامعه باشد و با توجه به مشکلات کنونی، به طور مکرر از دانشگاه‌ها برای حل مشکلات اجتماعی مطالبه کمک می‌شود که تشکیل دانشگاه اجتماعی می‌تواند در این زمینه گره گشا باشد.
وی دانشگاه را قلب تپنده جامعه دانست و گفت: این بدان معناست که معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها باید با تراز نگه‌داشتن دانشجویان و آماده کردن شرایط و بستر درون دانشگاه، امکان عملکرد مناسب برای سایر معاونت‌ها را فراهم کنند.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: اگر در معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها شرایطی فراهم شود که دانشجو خود را سهامدار دانشگاه بداند، هم فعالیت‌های فرهنگی از جنس فعالیت مشارکتی خواهد شد و هم در کاهش هزینه‌ها موثر خواهد بود.
وی افزود: آستانه تحمل معاونت‌ها و مدیریت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها باید بالا باشد؛ معاونت فرهنگی و اجتماعی هم یاددهنده و هم یادگیرنده است و رسالت ما مدیران فرهنگی، هم آگاهی‌بخشی به دانشجویان و هم تلاش برای کاهش اشتباهات سهوی آنان است.

مهندس عسکری با تاکید بر اینکه در فعالیت‌های دانشگاهی باید قانون وجود داشته باشد، گفت: هرچه از طریق گفت‌وگو بتوانیم اعتمادآفرینی کنیم فضای دانشگاه را به فضای ایده آل خود نزدیک‌تر کرده ایم.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، وجود خلاقیت در برنامه‌های فرهنگی را لازمه کار فرهنگی دانست و افزود: وجود خلاقیت در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی هم مشارکت دانشجو را بیشتر می‌کند و هم شادابی و طراوت فرهنگی را به دنبال دارد.
وی تصریح کرد: وقتی فضای فرهنگی برای فعالیت در دانشگاه وجود داشته باشد، دانشجو به نگاه عقلانی می‌رسد، در لایه‌های مختلف جامعه کنکاش می‌کند و حیات سیاسی و فرهنگی و اجتماعی می‌یابد.
مهندس عسکری به مشکلات کلی موجود در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در چنین شرایطی وظیفه ما مدیران آن است که تسهیل‌گر شرایطی باشیم تا دانشجو اخلاقی فکر و عمل کند و با مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی، برای خود، دانشگاه و جامعه تولید ارزش کند.

دکتر علیرضا عبداللهی نژاد مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص نقش رسانه‌های جدید در تشریح و تبیین دستاوردهای دانشگاه ها و به ویژه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها اظهار کرد: نزدیک‌ترین ارتباطات اداره کل روابط عمومی وزارت علوم در کنار سایر معاونت های این وزارتخانه، با معاونت فرهنگی و اجتماعی است؛ چراکه جنس کار روابط عمومی و حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی بسیار به یکدیگر نزدیک است.

وی تصریح کرد: اگر رسانه را یک ابزار فرهنگی در نظر بگیریم می توان زمینه های همکاری مشترک میان این دو تعریف کرد.

مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، افزود: تا یک دهه پیش، برای ایجاد یک جریان در حوزه فرهنگ، نیاز به رسانه‌های متنی و سنتی داشتیم، ولی امروزه می توان با بهره‌گیری از رسانه های فضای مجازی با توجه به ویژگی های ذاتی که این رسانه های جدید دارند، با سرعت و مخاطب بیشتر، اخبار را نشر داد.

دکتر عبداللهی نژاد تصریح کرد: عصر رسانه‌های مجازی، از ارتباطات سلسله‌مراتبی که موجب دلزدگی مخاطب می‌شود پیشگیری کرده و به راحتی می توان از آنها برای الگوسازی و تشریح فعالیت‌های حوزه فرهنگی، هنری و اجتماعی بهره برد.

وی خاطرنشان کرد: اگر از ابزار رسانه‌ای به عنوان تریبونی برای عرضه‌ی دستاوردهای خودمان استفاده نکنیم، دیگران در خارج از دانشگاه با اهداف و جریان‌های فکری خود با ابزارهای رسانه‌ای سنتی و جدید، برای ما تصمیم‌گیری خواهند کرد.

مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم، تاکید کرد: با تغییراتی در وبسایت وزارتخانه، در صدد آن هستیم تا با کاهش اخبار حوزه ستادی وزارت، به بازنمایی اخبار دستاوردهای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها بیشتر پرداخته شود.

در ادامه این نشست، معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های شهید چمران اهواز، جندی شاپور دزفول، کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، علوم و فنون دریایی خرمشهر، صنعتی شهدای هویزه و خاتم الانبیاء بهبهان به ارائه گزارشی از برنامه‌های فرهنگی دانشگاه و بیان پیشنهادها و نظرات فرهنگی خود پرداختند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )