با تقدیر از 50 برگزیده ،شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی برگزار شد

۲۶ آذر ۱۳۹۳ | ۱۰:۴۸ کد : ۴۴۵۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۰۲
مراسم تقدیر از برگزیدگان شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی با حضور وزرای علوم ، تحقیقات و فناوری ، آموزش و پرورش و جمعی از مبتکران و فناوران جوان در محل دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. به گزارش روابط...
مراسم تقدیر از برگزیدگان شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی با حضور وزرای علوم  ، تحقیقات و فناوری ، آموزش و پرورش و جمعی از مبتکران و فناوران جوان در محل دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این مراسم دکترعلیرضا اللهیاری دبیر پانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی سخنانی با اعلام نحوه انتخاب برگزیدگان در ابتدا به چگونگی انتخاب برگزیدگان گروه دانشجویی پرداخت و گفت: دبیرخانه جشنواره پس از اعلام فراخوان از متقاضیان در 14 گروه تخصصی و پنج محور پژوهشی طرح‌ها را پذیرش و پس از رفع نواقص موجود در پرونده‌ها در نهایت تعداد 537 طرح جهت بررسی و ارزیابی علمی و گروه‌های تخصصی ارسال شد.
به گفته وی ارزیابی طرح‌ها در 14 گروه تخصصی شامل برق و کامپیوتر، مکانیک، هنر و معماری، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم پایه، صنایع شیمیایی، زیست فناوری، محیط زیست و علوم پایه پزشکی، فناوری نانو، عمران، مواد، متالورژی و انرژی‌های نو، مهندسی نرم‌افزار و فناوری اطلاعات، هوافضا، مهندسی صنایع و مدیریت فناوری و مکاترونیک انجام شد.
وی ادامه داد: گروه‌های تخصصی پس از ارزیابی علمی در مجموع تعداد 34 طرح را به هیات داوران ارائه کردند و هیات داوران نیز پس از جمع‌بندی و بررسی نهایی تعداد 17 طرح را به عنوان برگزیده نهایی این دوره از جشنواره انتخاب کرد.
دبیر پانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی همچنین در خصوص نحوه ارزیابی طرح‌ها در بخش دانش‌آموزی نیز گفت: طرح‌های مربوط به دانش‌آموزان و هنرجویان دوره متوسطه به دبیرخانه‌های استانی جشنواره جوان خوارزمی ارائه شد که طرح‌ها پس از بررسی کارشناسی استانی در گروه‌های تخصصی ارزیابی شدند و از این تعداد هزار و 48 طرح به عنوان طرح‌های منتخب استانی به مرحله کشوری راه یافتند.
وی ادامه داد: طرح‌های ذکر شده در 17 گروه تخصصی مورد بررسی و ارزیابی مجدد قرار گرفتند و تعداد 99 طرح به مرحله داوری نهایی جشنواره راه یافتند که با همکاری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و ارزیابی نهایی توسط هیات داوران مشترک بین دو وزارتخانه در نهایت تعداد 33 طرح به عنوان طرح‌های برگزیده نهایی کشوری به بخش دانش‌آموزی انتخاب شدند.