درپژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران انجام شد؛

امکان جایگزینی حلال‌های شیمیایی با آب در حضور نانوکاتالیست‌ها

تعداد بازدید:۱۰۳۲
محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با همکاری دانشگاه الزهرا، نانوکاتالیستی را سنتز کرده‌اند که می‌تواند فرایندهای پرکاربرد در صنایع مختلف شیمیایی را در محیط آبی پیش برده و نیاز به حلال شیمیایی و سمی نداشته باشد.
امکان جایگزینی حلال‌های شیمیایی با آب در حضور نانوکاتالیست‌ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، از فرایندهای کاتالیستی در صنایع مختلف نظیر صنایع پتروشیمی، شیمیایی، داروسازی و... به‌طور گسترده استفاده می‌شود.

از نظر اقتصادی، طراحی و سنتز کاتالیستی که بتواند در شرایط ملایم و دوستدار محیط زیست عمل کند و علاوه بر کارایی و انتخاب پذیری بالا، قابلیت استفاده مجدد مناسبی نیز داشته باشد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

به‌علاوه برای کاهش قیمت کاتالیست لازم است تا میزان استفاده از گونه‌های کاتالیستی گران‌قمیت به حداقل ممکن کاهش یابد و طراحی کاتالیست به شکلی صورت گیرد تا نشت این ترکیبات در حین انجام فرایند و یا بازیافت کاتالیست حداقل باشد.

دکتر سماحه سجادی، استادیار پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در خصوص این نانوکاتالیست گفت: این طرح با هدف طراحی و سنتز نانوکاتالیستی ناهمگون (هتروژن) با کارایی مناسب در محیط آبی و در شرایط دوست‌دار محیط زیست انجام شده است.

دکترسجادی در بیان ویژگی‌های اصلی این نانوکاتالیست عنوان کرد: مهم ترین مزیت این نانوکاتالیست این است که می‌تواند واکنش مدنظر را در محیط آبی انجام دهد؛ بنابراین ضرورتی به استفاده از حلال‌های سمی نیست و به این ترتیب ضایعات مخرب محیط زیست در فرایندها کاهش می‌یابد. همچنین کاربرد آن در فرایند تشکیل محصول با انتخاب پذیری بالا در شرایط ملایم و در زمان نسبتاً اندک و بدون تشکیل محصول جانبی را امکانپذیر خواهد کرد.

وی افزود: از طرفی بازیافت نانوکاتالیست بسیار آسان بوده و قابلیت استفاده مجدد کاتالیست نیز وجود دارد. ضمن اینکه روش سنتز کاتالیست بسیار ساده بوده و میزان بارگذاری عناصر گرانقیمت همچون پالادیم در آن اندک است.

 

این محقق معتقد است که این کاتالیست می‌تواند به طور بالقوه در صنایع شیمیایی و برای سنتز انواع مواد شیمیایی به کار رود. به‌علاوه، به دلیل آنکه در ساختار هیبریدی سنتز شده‌ ترکیب نانواسفنج سیکلودکسترینی وجود دارد، از این ترکیب و یا هیبریدهای مشابه می‌توان در دارورسانی هدفمند و یا جذب مولکول‌های آلی خاص نیز استفاده کرد.

به گفته این محقق، در این طرح از آنالیزهایی مانند FTIR ، XRD, TEM, BET,TGA, ICP, VSM برای تأیید تشکیل این ساختار هیبریدی استفاده شده‌است.

نتیجه این تحقیقات که حاصل تلاش‌های دکتر سماحه سجادی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و پروفسور مجید هروی، عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا و مریم رجا، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه الزهرا است در International Journal of Biological Macromolecules با ضریب تأثیر ۳.۹ بر اساس Elsevier منتشر شده است.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷


( ۱ )