دبیرکل شورای عالی عتف اعلام کرد؛

انعقاد ۸۵ تفاهم‌نامه در نمایشگاه تستا/ضرورت تامین اعتبارات تجهیزات آزمایشگاهی

۱۳ دی ۱۳۹۷ | ۱۷:۱۴ کد : ۴۴۵۶۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۶۵۱۴
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری از انعقاد ۸۵ تفاهم‌نامه به مبلغ ۱۲۳ میلیارد تومان در نمایشگاه تستا خبر داد و گفت:‌ از سوی دبیرخانه شورای "عتف" پی گیری‌های لازم برای تبدیل شدن این تفاهم‌نامه‌ها به قرارداد در دستور کار قرار دارد.
انعقاد ۸۵ تفاهم‌نامه در نمایشگاه تستا/ضرورت تامین اعتبارات تجهیزات آزمایشگاهی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مسعود برومند در حاشیه یکصد و هفتاد و چهارمین کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل افزود: در این نمایشگاه ۷۰ شرکت با حدود ۹۰۰ نیازمندی فناوری حضور داشتند.
وی افزود: در این دوره از نمایشگاه ۸۵ تفاهم‌نامه با مبلغ ۱۲۳ میلیارد تومان میان دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌های تولید کننده و عرضه کنندگان خدمات پژوهش و فناوری منعقد شد.
دکتربرومند با تاکید بر اینکه در حال حاضر در دبیرخانه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری پیگیری نهایی شدن این تفاهم‌نامه‌ها در دستور کار قرار دارد، خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه‌ها در مدت زمان یک ماه آینده باید به قرارداد تبدیل شوند تا از این طریق نیازمندی‌های فناورانه کشور در قالب شرکت‌های فناور داخلی تامین شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به راه‌اندازی سامانه تستا خاطرنشان کرد: این سامانه یک سامانه آنلاین است که در آن نیازمندی‌های فناورانه شرکت‌ها بارگذاری شده است و دراین جلسه کمیسیون دائمی شورای عتف پیشنهاد شد که این سامانه یک سامانه فعال باقی بماند و در آن فناوری‌های مورد تقاضا بارگذاری شود تا از این طریق بتوان نمایشگاه مجازی از دستاوردهای فناورانه ایجاد کرد.
دکتربرومند، پیگیری طرح‌های کلان را از دیگر دستورات جلسه این کمیسیون نام برد و گفت: در جلسه امروز همچنین پیگیری طرح‌های کلان ملی مطرح شد.
وی اجرایی شدن ۲۰ طرح کلان ملی را از جمله محورهای گفت‌وگوهای این جلسه نام برد و ابراز امیدواری کرد که با عملیاتی شدن این طرح‌ها اعتبارات مورد نیاز که دستگاه‌های اجرایی متعهد شده‌اند، محقق شود.
دکتربرومند همچنین به بودجه سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: تلاش ما بر این است که بودجه‌های پژوهش و فناوری سال ۹۸ افزایش یابد و اگر قرار است که حقوق و مزایا نیز افزایش یابد، بودجه‌های پژوهشی صرف این امر نشود.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه تا کنون برای تجهیزات آزمایشگاهی هیچ ردیف بودجه‌ای در نظر گرفته نشده است، گفت: دانشگاه‌ها باید اعتبارات مورد نیاز برای این امر را تامین کنند تا به فعالیت‌های پژوهش و فناوری خللی وارد نشود.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷