با حضورمعاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و شهردار تهران صورت گرفت؛

رونمایی از سردیس مرحوم استاد قانعی راد

تعداد بازدید:۶۴۷
با حضوردکتر غلامرضا غفاری،معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و دکتر پیروز حناچی، شهردار تهران از سردیس مرحوم استاد قانعی راد رونمایی شد.
رونمایی از سردیس مرحوم استاد قانعی راد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، در این آیین که جمعی از اندیشمندان علوم اجتماعی کشور نیز حضور داشتند، دکترغفاری با بیان اینکه مرحوم دکتر قاتعی راد جامعه شناسی ممتاز در ایران بود که کمتر کسی به پای او می‌رسد، اظهار داشت: کمتر جامعه شناسی را سراغ داریم که به اندازه قانعی راد برای اجتماع وقت گذاشته باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه در حوزه جامعه شناسی یک تقسیم بندی را قائل هستیم که برخی کار نظری، برخی کار سیاسی و برخی هم کار مردم مدارانه می‌کنند، گفت: از ویژگی‌های بارز دکترقانعی راد این بود که در هر سه حوزه فعال بود و اگر ما امروز شاهد رونق در عرصه اجتماعی هستیم بخشی از آ‌ن حاصل آثار قانعی راد است.

وی با بیان اینکه قانعی راد بیش از هر چیز دغدغه مسائل اجتماعی را داشت، گفت: او همواره تلاش کرد تا دانش خود را به خدمت این عرصه درآورد.

دکتر احمدی با بیان اینکه خوشحال هستیم که در اینجا علم و عالم را بزرگ می‌داریم، گفت: اعتقاد ما این است که باید برای بزرگان جامعه علمی بزرگداشت گرفته شود و معیار ما در این خصوص تاسی به حدیث «مداد العلما افضل من دماء الشهدا» است.

وی افزود: شخصیت قانعی‌راد افتخار بزرگی برای جامعه علمی کشور و فردی بسیار دلسوز و دقیق درانجام امور و حل مسائل بود.

مشاوروزیرعلوم و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور تصریح کرد: سالن جلسات مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و خیابانی که این مرکز در آن قرار دارد، به اسم مرحوم محمد امین قانعی راد نام‌گذاری شده است

وی افزود: تهران شهر بزرگی است؛ شهر پرنشاط، فرهنگی و پراشتغال اما هنوز چهره کامل علمی ندارد. امیدواریم با حضور دکترحناچی در شهرداری تهران، پیوند دانشگاه و جامعه شهری وضعیت بهتری پیدا کند.

دکتر احمدی گفت: مرحوم استاد قانعی راد مسئولیت تدوین نظام حکمرانی آموزش عالی را برعهده داشته که در این حوزه فعالیت چشمگیر و مؤثری داشتند.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در پایان خاطرنشان کرد: این برنامه را که گرامیداشت علم و عالِم است، طلیعه حرکت‌های بزرگ برای پیوند مدیریت شهری و نظام علمی کشور می‌دانم.

دکترسیدحسین سراج زاده، رئیس انجمن جامعه شناسی کشور در مراسم رونمایی از سردیس مرحوم قانعی‌راد ازجامعه شناسان کشورمان به خاطر نامگذاری خیابانی به نام او از کمیسیون نامگذاری شورای شهر تشکر کرد.

رئیس انجمن جامعه شناسی کشور با ابراز خوشحالی از اینکه رویکرد کمیسیون نامگذاری در شورا توجه به بزرگان علم و فرهنگ است، اظهار داشت: قانعی راد شایستگی دارد که نامش ماندگار شود هرچند که در جامعه علمی نام وی با آثارش ماندگار است.

وی با بیان اینکه قانعی راد به مسئولیت‌های اجتماعی خود بسیار اهمیت می‌داد، افزود: او جامعه شناسی را با تعهد اجتماعی برای اصلاح جامعه شروع کرده بود و تا آخر زندگی هم این دغدغه را ادامه داد.

دکترسراج زاده با بیان اینکه قانعی‌راد کار علمی را محدود به چهاردیواری آکادمیک نمی‌کرد، اظهارکرد: او همواره معتقد بود که اگر فردی نتواند وارد عرصه‌های اجتماعی شود اثرگذار نخواهد بود.

رئیس انجمن جامعه شناسی کشور با بیان اینکه قانعی راد با نهادهای اجرایی و سیاست گذار در ارتباط بود، گفت: این وضعیت سبب شکل‌گیری ارتباطات وسیع او با جامعه مدنی و نهادهای اجرایی شده بود.

محمد جواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در این مراسم با بیان اینکه سه دهه خدمات قانعی راد در عرصه جامعه‌شناس کشور سبب شده که توفیق حضور در میان بزرگان این حوزه و خانواده او را داشته باشم، گفت: یکی از وظایف شورای شهر براساس قانون توجه و تصمیم‌سازی در حوزه نامگذاری اماکن شهری است و براساس همین وظیفه کمیسیون نامگذاری شورای شهر را تعریف کرده‌‌اند.

وی با اشاره به رویکرد کمیسیون فرهنگی شورای شهر گفت: در این رویکرد توجه به نام‌آوران شهرداری می‌تواند الگویی برای جامعه جوان ما را فراهم کند و این اقدام نشان می‌دهد که برای بزرگان شهر و چهره‌های وزین علمی چه اقداماتی می‌‌توان انجام داد.

حق شناس رونمایی از تندیس قانعی راد را یکی از اتفاقات مهم و جدی سرشمرد و گفت: هنرمندان مجسمه‌ساز تلاش کردند این تندیس را در نزدیکی محل کار قانعی راد نصب کنند و برای ماندگاری این چهره یک گام کوچک بردارند.

دکترحناچی در مراسم رونمایی از سردیس دکترقانعی راد با بیان اینکه وظیفه نظام مدیریت شهری این است که علاوه بر کارها و امور جاری به ارزش‌های شهر توجه ویژه داشته باشد گفت: بخش زیادی از ارزش به عنوان سرمایه شهر مورد توجه هستند و قانعی راد نیز یکی از این سرمایه‌های شهر تهران است.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری نیز از طریق کمیته نامگذاری شورا نسبت به نامگذاری معبر و نصب یادمان اقدام می‌کند گفت: با این حال این افراد ویژگی‌های زیادی دارند که سبب ماندگاری آنها در تاریخ می‌شوند. به عنوان مثال ما روزانه از خیابان دکتر قریب عبور می‌کنیم و می‌بینیم که دکتر قریب به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و اقداماتی که انجام داد همواره در یاد افراد هست و با نیکی از آن یاد می‌شود و دکتر قانعی راد نیز از این ویژگی‌ها داشت.

شهردار تهران با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های جامعه شناسی این است که بسیاری از بحران ها را از قبل تشخیص و شناسایی می‌کنند، گفت: دکتر قانعی راد در عین نگاه نقادانه همواره دیالوگ داشت و شجاعت زیادی در بیان مسائل جامعه داشت.

وی با بیان اینکه نام دکتر قانعی راد جاودان است، افزود: نام قانعی راد در یادها جاودان خواهد ماند.

ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور