مرکز تحقیقات فرآوری لیزری مواد در دانشگاه ملایر راه اندازی شد

۱۱ دی ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۵ کد : ۴۴۴۸۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۳۳
به همت دکتر محمود مرادی استادیار مهندسی مکانیک دانشگاه ملایر ، مرکز تحقیقات فرآوری لیزری مواد در دانشگاه ملایر راه اندازی شد.
مرکز تحقیقات فرآوری لیزری مواد در دانشگاه ملایر راه اندازی شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ملایر، دکتر مرادی در خصوص نحوه راه اندازی این مرکز گفت: این مرکز به صورت منحصر به فرد در ایران راه اندازی شده و قابلیت انجام اکثر فرآیندهای صنعتی با لیزر را فرآهم آورده است.

وی افزود: مرکز تحقیقات فرآوری لیزری مواد دانشگاه ملایر دارای یک دستگاه لیزر فیبری یک کیلو وات می باشد که سیستم حرکتی آن یک میز سه محور CNC است که با سرعت کنترل شده در سه راستای x و y و z می تواند حرکت در مسیرهای منحنی را نیز داشته باشد. همچنین سه هد لیزر جوشکاری، برشکاری و پودرپاش هم محور به همراه یک منبع تغدیه پودر دو قلو قابلیت های مختلف از جمله جوشکاری لیزری، برشکاری و سوراخ کاری لیزری و فرم دهی لیزری را محقق ساخته است.

دکتر مرادی با بیان اینکه قابلیت انجام شبیه سازی کلیه فرآیندهای ذکر شده از دیگر توانمندی های این مرکز تحقیقات می باشد، افزود: علاوه بر انعقاد چند تقاهم نامه صنعتی در داخل کشور، به منظور ارتباط های علمی و پژوهشی تاکنون تفاهم نامه های پژوهشی با دانشگاه های فرتونگن آلمان و پلی تکنیک دی باری ایتالیا منعقد شده و با دانشگاه های داخل کشور از جمله دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی خواجه نصیر، بیرجند و تبریز نیز در قالب پروژه های تخصصی دکتری و کارشناسی ارشد همکاری های گسترده ای آغاز شده است.

س.س ۵۱/ ر.ب ۴۵


( ۳ )