توسط محققان پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شد:

ساخت پیچ زیست تخریب پذیر و زیست فعال برای تثبیت رباط صلیبی قدامی در آسیب دیدگی های زانو

تعداد بازدید:۲۰۱۴
پیچ زیست تخریب پذیر و زیست فعال برای تثبیت رباط صلیبی قدامی (ACL) در آسیب دیدگی های زانو مورد استفاده در حوزه پزشکی، ارتوپدی و جراحی زانو، توسط دکترسعید حصارکی عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی و همکاران وی طراحی و ساخته شد.
ساخت پیچ زیست تخریب پذیر و زیست فعال برای تثبیت رباط صلیبی قدامی در آسیب دیدگی های زانو

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه مواد و انرژی، این طرح که برای اولین بار در کشور مورد بررسی قرار گرفته و به تولید آزمایشگاهی رسیده است، در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار ملی امسال؛ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران، رونمایی شد.

دکترحصارکی پژوهشگر پژوهشکده فناوری نانو و مواد پیشرفته پژوهشگاه درخصوص این طرح گفت: طی سال های اخیر، پیچ های تداخلی فلزی برای تثبیت رباط صلیبی استفاده شده اند که علیرغم استحکام بسیار بالا، مضرات زیادی از جمله احتمال آسیب رباط، تداخل در حین عکسبرداری MRI از بافت، نیاز به جراحی ثانویه برای خارج کردن ایمپلنت بعد از ترمیم را شامل می شود.

وی افزود: استفاده از پیچ های پلیمری زیست تخریب پذیر نیز تا حدود زیادی مشکلات ناشی از پیچ های فلزی را برطرف نموده است با این حال ضمن خواص مکانیکی ضعیف تر نسبت به فلزات، رشد مجدد استخوان را ترغیب نکرده و درنتیجه پس از تخریب آن، حفره ایجاد شده در بافت استخوان همچنان باقی خواهد ماند.

دکترحصارکی با اشاره به مزیت پیچ زیست تخریب پذیر و زیست فعال، خاطرنشان کرد: این پیچ ساخته شده علاوه بر اینکه زیست تخریب پذیر می باشد، به دلیل اجزا به کار گرفته شده در ترکیب آن، دارای استحکام مکانیکی مطلوب برای نگهداری رباط صلیبی بوده و امکان چسبندگی به استخوان و قابلیت جایگزینی استخوان در حین تخریب را نیز دارا می باشد.

وی اظهارداشت: طرح مذکور مبتی بر فناوری های نوین در حوزه های مواد پیشرفته و زیست فناوری در نقشه جامع علمی کشور بوده که جهت رفع نیازهای بخش سلامت جامعه انجام شده و می تواند علاوه بر افزایش سهم تولید کشور در منطقه، به دلیل ارائه خدمات مبتنی بر دانش و فناوری منجر به ثروت افزایی و اشتغال زایی در آن حوزه گردد.

دکترحصارکی توضیح داد: چهار نوع لیگامان وجود دارد که وظیفه اصلی آنها اتصال استخوان ران به استخوان ساق پا می باشد. لیگامان ACL یا همان رباط صلیبی قدامی از سر خوردن و لغزیدن استخوان ران در بالای ساق پا جلوگیری می کند.

وی افزود: همچنین این لیگامان وظیفه حفظ پایداری چرخشی زانو را نیز به عهده دارد. آسیب دیدگی لیگامان ACL (رباط صلیبی قدامی) یکی از معمول ترین جراحات در ارتوپدی و آسیب دیدگی زانو است که عدم توجه به آن موجب صدمات جبران ناپذیر و حتی در مواردی منجر به مرگ می شود.

این پژوهشگر همچنین گفت: براساس آماری که در سال ۲۰۱۷ در کشور ایالات متحده ارائه شده است، سالانه در حدود دویست هزار جراحی ترمیم رباط صلیبی در این کشور انجام می شود که چیزی در حدود ۶/۷ بیلیون دلار برآورد هزینه این جراحی ها است. متاسفانه آمار دقیقی از میزان این جراحی در کشور خودمان در دست نیست لیکن جزو متداول ترین جراحی ها در حوزه آسیب های مربوط به زانو می باشد که در اثر تصادفات، آسیب دیدگی های ورزشی و غیره رخ می دهد.

ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: پژوهشگاه مواد و انرژی


( ۱۱ )