در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری رونمایی شد؛

سامانه مدیریت حفاظت محوطه های باستانی بر پایه سامانه اطلاعات مکانی دانشگاه حکیم سبزواری

۱۰ دی ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۷ کد : ۴۴۴۵۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۵۴
سامانه مدیریت حفاظت محوطه های باستانی بر پایه سامانه اطلاعات مکانی، دستاورد نمونه پژوهشی دانشگاه حکیم سبزواری در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری رونمایی شد.
سامانه مدیریت حفاظت محوطه های باستانی بر پایه سامانه اطلاعات مکانی دانشگاه حکیم سبزواری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، مهندس مجتبی کاویان از فناوران همکار این طرح در تشریح این سامانه گفت: این سامانه، یک سیستم اطلاعات مکانی است که با یک نرم افزار با زبان SQL که مسئولیت تعامل و همگویی با مخاطب را دارد، همراه شده است.

عضو هیات علمی گروه مرمت دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به اینکه هم اکنون این سمانه در پایگاه پژوهشی شهر تاریخی تون (فردوس) در حال اجرا است، افزود: اطلاعات وسیع مورد نیاز مدیر حفاظت از قبیل نام مالک املاک، کاربری معاصر، مساحت، سطح اشغال، کاربری های تاریخی، ارزش گذاری میراثی، قدمت ساختمان، طبقات، سبک معماری، قوس های اصلی و تکنولوژی ساخت و سلامت ساختمان در این سامانه ذخیره شده است.

وی با اشاره به اینکه کاربرد این سیستم در کلیه محوطه هایی است که به دلیل ثبت در فهرست آثار ملی یا آثار جهانی، نیازمند مستندسازی، مدیریت و پایش مداوم می باشند، اظهار داشت: این سامانه کلیه اطلاعات اولیه و داده های روزمره ای که توسط عوامل حفاظت، از داخل محوطه جمع آوری می شود، در یک سیستم اطلاعات مکانی ذخیره کرده و امکان تحلیل و فراتحلیل آنها را مطابق اهداف مدیریت حفاظت در اختیار حاکمیت محلی و ملی قرار می دهد.

مهندس کاویان با تاکید بر اینکه کنترل و نظارت بر کلیه فرآیندها و تغییرات در این سیستم برای مدیر حفاظت ممکن خواهد شد، افزود: بازار هدف، کل پایگاه های میراث فرهنگی و مدیریت حفاظت کلیه سایت های ملی و جهانی در سراسر دنیا است.

وی ادامه داد: همچنین نام معابر، نوع کف سازی، گونه های درختان، کانال های آب، تأسیسات، توپوگرافی، استعلامات مورد نیاز سازمان ها و مردم، پروژه های اجرا شده همراه با مشخصه های فنی، پژوهش های انجام گرفته همراه با داده های نقشه های و راهنما، کلیه بازدیدهای فنی و کلیه عکس ها و مناظر ثبت شده در این سامانه ذخیره می شود و البته بسته به نوع سایت موضوعات متنوع تری را هم می تواند شامل شود.

مهندس کاویان ادامه داد: با استفاده از سیستم ها و فراتحلیل های موجود در این سامانه می توان وضعیت کلیه عناصر یا روابط میان آنها را کنترل کرد و اگر تحلیل جدیدی نیز بر آنها داشته باشیم، با فرمول نویسی و توسعه سامانه می توانیم از آن استخراج کنیم.

س.س ۵۱/ ر.ب ۴۵