طراحی و ساخت اتوکلاو صنعتی توسط فناوران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

تعداد بازدید:۲۱۰۴
یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، موفق به طراحی و ساخت نوع خاصی از اتوکلاو صنعتی (Industrial Autoclave) با برخی مکانیزم‌های ویژه شده است.
طراحی و ساخت اتوکلاو صنعتی توسط فناوران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، اتوکلاوهای صنعتی عموماً در ساخت قطعات کامپوزیتی با کیفیت بالا، عملیات حرارتی فلزات در صنایع هوا فضا، شیمیایی، پزشکی و... مورد استفاده قرار می‌گیرند.
مهم‌ترین گلوگاه ساخت اتوکلاوهای صنعتی درب آسان بازشو است که باید با سرعت باز و بسته شود و نیز تضمین‌کننده فشار و یا خلأ محفظه باشد.
حجم ۵هزار لیتری، مجهز بودن به درب آسان بازشو (Rapid Door) با جک هیدرولیکی و قابلیت استفاده از خلأ ۰.۰۱ تور تا فشار ۲۰ بار و دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد از جمله ویژگی‌های این دستگاه است. همچنین این اتوکلاو دارای سامانه همرفت در انتها، المنت حرارتی، ریل داخلی و خطوط خلأ است.
در کنار تمام این دست آوردها باید به این نکته توجه کرد که حتی بدون در نظر گرفتن تحریم‌های بین‌المللی و موانع خرید از کشورهای خارجی و هزینه و زمان حمل و نقل، فقط با مقایسه قیمت محصول مشابه خارجی به ازای ساخت هر دستگاه از این اتوکلاو، می‌تواند تا صد و پنجاه هزار دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور داشته باشد که با توجه به حساسیت و تعداد قابل توجه نیاز صنایع داخلی کشور به این دستگاه، گام ارزشمندی در راستای منافع اقتصاد ملی و افزایش کیفیت محصولات و خودکفایی صنایع استفاده کننده از این نوع دستگاه بوده است.
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با ایجاد و بهره‌برداری از مراکز رشد و پارک‌‌های علم و فناوری وابسته به خود توانسته است با نقش‌آفرینی در اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رشد و توسعه بیش از ۵۰۰ واحد فناور، قدم‌های موثری را در راه توسعه اقتصادی کشور بردارد.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۹ )