در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری رونمایی شد ؛

پهباد عمود پرواز ساخته شده توسط محققان دانشگاه بیرجند

۰۹ دی ۱۳۹۷ | ۱۹:۴۳ کد : ۴۴۴۱۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۳۶
از پهباد عمود پرواز ساخته شده در دانشگاه بیرجند در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری رونمایی شد.
پهباد عمود پرواز ساخته شده توسط محققان دانشگاه بیرجند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، مجتبی هادی پور دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه بیرجند با همکاری مهندس رضا زارع عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر و مهندس سید حسین موسوی کارشناس آموزشی دانشکده برق موفق به طراحی و ساخت پهباد عمود پرواز شدند.
ویژگی متمایز این پهباد عمود پرواز بدون سرنشین، طراحی دینامیکی و آیرودینامیکی خاص آن است که موجب می شود نسبت به سایرعمود پروازها نظیر مولتی روتورها و هلیکوپترها، قدرت مانور و قابلیت داده برداری بالاتر و مصرف باتری کمتری داشته باشد.
این پهپاد دارای قابلیت هایی همچون نشست و برخاست درفضاهای کوچک وبدون نیاز به باند پرواز است که صرفه جویی زمانی د ربرخاست وحرکت پرنده به سمت هدف مورد نظر را در پی دارد.
همچنین صرفه جویی درهزینه عملیاتی، قابلیت پرواز شناور برروی هدف، تصویربرداری با دقتی بالاتر از پهپادهای معمولی و قابلیت حمل توسط نیروی پیاده ازجمله ویژگی های این پهپاد است.

این وسیله با مجهز بودن به زیر سیستم های مراقبت ودیده بانی مانند دوربین، حسگرهای عملیاتی و رایانه مرکزی، اطلاعات حاصل را به صورت زنده به ایستگاه زمینی ارسال می کند.
از این پهباد در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری در سالن دستاوردها و فناوری های نوین دانشگاه بیرجند رونمایی شد.

م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵


( ۱ )