ایران و بلاروس برای افزایش همکاری های علمی و فناوری توافق کردند

۲۴ تیر ۱۳۹۵ | ۱۸:۱۶ کد : ۴۴۳۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۹۷
در مذاکرات دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با میخائیل ژوراوکوف وزیر آموزش و الکساندر شومیلین رئیس کمیته دولتی علمی و فناوری جمهوری بلاروس در شهر مینسک برای گسترش همکاری ها ی علمی و فناوری ...
ایران و بلاروس برای افزایش همکاری های علمی و فناوری توافق کردند
در مذاکرات دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با میخائیل ژوراوکوف وزیر آموزش و الکساندر شومیلین رئیس کمیته دولتی علمی و فناوری جمهوری بلاروس در شهر مینسک برای گسترش همکاری ها ی علمی و فناوری بین دو کشور توافق شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این نشست دکتر فرهادی با اشاره به جایگاه برتر جمهوری اسلامی ایران در حوزه های بایو و نانو تکنولوژی و نیز گسترش شرکت های دانش بنیان ایرانی، زمینه توافق دو کشور برای ایجاد ارتباط گسترده این موسسه ها با شرکت های بلاروسی را در چارچوب ارتقای سطح روابط مهم خواند. 
وی همچنین با رو به پیشرفت خواندن روابط علمی دو کشور در طی سالیان اخیر، خواستار تلاش های بیشتر برای رساندن این روابط به حداکثر بهره دهی در زمینه های مختلف شد.
میخائیل ژوراوکوف نیز دراین دیدار با ارزشمند خواندن پیشرفت های علمی دو کشور در سالیان اخیر در سطح جهانی و با اشاره به توانمندی های دانشمندان ایرانی وبلاروسی در عرصه های نو، خواستار تعمیق و توسعه روابط آموزشی، علمی و فناوری شد.
در پایان این دیدار دو طرف بر تعریف عینی زمینه های گوناگون قابل گسترش روابط علمی و فناوری ایران بلاروس تاکید کردند و خواستار گنجاندن این موارد در تفاهم نامه ششمین نشست کمیسیون همکاری های آموزشی، علمی و فناوری و پیگیری آنها تا حصول نتایج مورد نظر شدند.
همچنین در دیداردکتر فرهادی با شومیلین رئیس کمیته دولتی علمی و فناوری بلاروس و عضو کابینه این کشور، طرفین بر اهمیت گسترش همکاری ها در حوزه های فناوری نو و استفاده از تجربیات متقابل برای افزایش توانمندی های دو کشور در تامین نیازها تاکید کردند.
براساس برنامه اعلام شده در جریان سفر سه روزه هیئت ایرانی به مینسک ، برنامه همکاری های آموزشی، علمی و فناوری دو کشور در چارچوب ششمین نشست کمیسیون همکاری ها در این حوزه به ریاست دکترفرهادی و ژوراوکوف بررسی و توافق ها و یادداشت های نهایی شده امضا خواهد شد. 
هیئت های ایرانی و بلاروسی همچنین افزون بر نهایی کردن توافق و تفاهم های در دستور کار، همکاری های آینده در این حوزه را برای تدوین دستور کار هفتمین نشست این کمیسیون که سال 1397 در تهران برگزار خواهد شد، بررسی می کنند. 
گفتنی است بازدید از مراکز علمی و فناوری، واحدهای دانشگاهی و همچنین موسسه های علمی و پژوهشی نیز از دیگر برنامه های کاری هیئت ایرانی در بلاروس است.