رئیس دانشگاه فردوسی مشهد:

دانشگاه‌ها با تکیه‌ بر اصل هماهنگی و همگرایی می‌توانند در عرصه‌های مختلف موفق باشند

۰۷ دی ۱۳۹۷ | ۱۹:۴۳ کد : ۴۴۲۹۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۱۶
دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، در نشست شورای هماهنگی معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۹ کشور گفت: دانشگاه‌ها با تکیه‌ بر اصل هماهنگی و همگرایی می‌توانند در عرصه‌های مختلف موفق باشند.
دانشگاه‌ها با تکیه‌ بر اصل هماهنگی و همگرایی می‌توانند در عرصه‌های مختلف موفق باشند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، درنشست شورای هماهنگی معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۹ کشورکه با حضور مهندس عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۹ کشور در محل دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، دکتر کافی مسائل و قرابت‌های فرهنگی و مذهبی موجود در دانشگاه‌های منطقه ۹ کشور را یکی از نقاط قوت دانست و اظهار داشت: با همدلی و همراهی مسئولان و معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها می‌توان به نتایج مطلوبی دست یافت و بی‌شک ایجاد رقابت‌های ناسالم علاوه بر هدر رفت منابع کشور موجب کاهش توان فرهنگی و اجتماعی و به دنبال آن توان آموزشی و علمی دانشگاه‌ها خواهد بود.

وی افزود: با توجه به کمبود منابع و مشکلات اقتصادی موجود در دانشگاه‌ها و کشور، افزایش هماهنگی و ارائه تجربیات به یکدیگر لازم و ضروری است و قطعاً دانشگاه‌ها با تکیه‌بر این اصل می‌توانند در عرصه‌های مختلف موفق باشند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد توجه و تأکید به بحث نخبه پروری در دانشگاه‌ها را مهم دانست و اذعان داشت: برای مدیران و استادان دانشگاه لازم است تا دانشجویان فرهیخته و توانمند پرورش دهند تا بتوانند در جامعه و صنعت گامی مؤثر بردارند و موجب رشد و اعتلای کشور شوند، لذا توجه به این اصل می‌تواند در حل مشکلات و معضلات کشور بسیار مؤثر و راهگشا باشد.

مهندس عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این نشست در خصوص آسیب‌‌های نظام آموزش عالی کشور و راه برون‌رفت آن، گفت: امروز نظام آموزش عالی و دانشگاه‌ها توانسته‌اند در تربیت دانش‌آموختگان مجهز به دانش موفق باشند اما در بهره‌برداری از دانش و تبدیل آن به فناوری کاملاً موفق نبوده و در این زمینه باید عزمی جدی از درون دانشگاه‌ها به‌عنوان کانون‌های خردورزی صورت بگیرد و آمایش آموزش عالی و یکپارچه کردن این نظام محقق شود.

مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم از تلاش دانشگاه‌ها برای برگزاری مراسم ۱۶ آذر تقدیر کرد و گفت: امسال ۱۶ آذر بانشاطی داشتیم و سلایق مختلف توانستند ذیل گفتمان انقلاب اسلامی حضورداشته باشند و این باهمت و اراده روسای دانشگاه‌ها و هیئت‌های نظارت اتفاق افتاد.

دکتر طاهری، معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد از برگزاری مانور زلزله در دانشگاه فردوسی مشهد خبرداد و آن را حاصل تفاهم‌نامه‌ای دانست که بین معاونت فرهنگی وزارت علوم با جمعیت هلال‌احمر صورت گرفته است.

در این نشست مقرر شد که مطالعات فرهنگی مربوط به منطقه به گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد سپرده شود.

این نشست با پرسش و پاسخ معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه نه با مدیرکل فرهنگی وزارت علوم به پایان رسید.

شرکت‌کنندگان پس از پایان نشست در مانور آمادگی در برابر زلزله که به مناسبت ۵ دی‌ماه، روز ملی ایمنی در برابر زلزله در یکی از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد حضور یافته و شاهد فرایند اجرای این مانور بودند.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷