ایران در رتبه نوزدهم تولید علم شیمی جهان قرار گرفت

۳۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۵ کد : ۴۴۲۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۰۷
رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با ارائه آمار مقالات و رتبه 10 کشور جهان در حوزه شیمی از کسب رتبه 19 در تولید علم رشته شیمی از سوی محققان ایرانی خبر داد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، د...
ایران در رتبه نوزدهم تولید علم شیمی جهان قرار گرفت
رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با ارائه آمار مقالات و رتبه 10 کشور جهان در حوزه شیمی از کسب رتبه 19 در تولید علم رشته شیمی از سوی محققان ایرانی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر جعفر مهراد، سرپرست ISC با اعلام این خبر گفت: یکی از زیرمجموعه های پایگاه استنادی تامسون رویترز، ESI است که در ایران از آن به عنوان «طلایه داران علم» نام می بریم. پایگاه ESI مولفه هایی مانند کشورها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، دانشمندان و پژوهشگران و رشته های موضوعی را از نظر تولید علم در یک بازه زمانی 10 ساله اندازه گیری و رتبه بندی می کند.
وی خاطرنشان کرد: ایران از نظر تولید علم در جایگاه ممتازی قرار دارد و در تعدادی از رشته های موضوعی در بین کشورهای تولید کننده علم رتبه در خور توجهی را به دست آورده است.
وی افزود : رشته شیمی یکی از رشته هایی است که تولیدات علمی ایران در آن در خور توجه است. در 10 سال گذشته دانشمندان ایران با تولید 30 هزار و 701 مقاله رتبه 19 تولید علم را در این رشته موضوعی در بین بیش از 140 کشور جهان به دست آورده اند.
دکترمهراد گفت: به این تعداد مقاله در طول 10 سال، 228 هزار و 235 بار استناد صورت گرفته است که سهم هر مقاله در واقع 7.43 استناد می باشد.
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری تصریح کرد: در رشته شیمی و در بازه زمانی 10 ساله، ایالات متحده 237 هزار و 444 مقاله منتشر کرده که میزان استنادات صورت گرفته به این مقالات چهار میلیون و 635 هزار و 921 استناد است.
دکترمهراد گفت: رتبه های بعدی تولید علم شیمی با احتساب دوره زمانی 10 ساله در دست کشور های چین، ژاپن، آلمان و هندوستان است و رتبه های ششم تا دهم تولید علم شیمی به ترتیب به کشورهای فرانسه، روسیه، اسپانیا، انگلستان و کره جنوبی تعلق دارد.
وی ادامه داد: در فاصله رتبه های 11 تا 19 - که به جمهوری اسلامی ایران تعلق دارد -، کشورهای، ایتالیا، کانادا، سوئیس، هلند، استرالیا، تایوان، لهستان و سوئد قرار دارند.
دکترمهراد در زمینه رتبه بندی دانشگاه ها گفت: رتبه 20 به برزیل تعلق دارد. کشورهایی مانند سنگاپور، بلژیک، دانمارک، اتریش، فنلاند، نروژ، زلاندنو و بسیاری از کشورهای دیگر بعد از جمهوری اسلامی ایران که رتبه 19 تولید علم شیمی را در بازه زمانی ده ساله در اختیار دارد، قرار دارند.
دکترمهراد افزود: ترکیه به عنوان یک کشور اسلامی که در منطقه خاور میانه قرار دارد 18 هزار و 640 مقاله در رشته شیمی تولید کرده است که با این تعداد مقالات 147 هزار و 635 استناد صورت گرفته است. این کشور به همراه کشورهای مالزی، مصر، عربستان سعودی، پاکستان، الجزایر، مراکش و تونس سایر کشورهای اسلامی هستند که عموما از نظر تولید علم و رتبه بسیار پاین تر از جمهوری اسلامی ایران قرار دارند.
 
 
 
 
 

( ۱ )