از چهار دستاورد دانشگاه تهران در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار رونمایی شد

۰۶ دی ۱۳۹۷ | ۰۰:۳۷ کد : ۴۴۲۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۸
از چهار دستاورد دانشگاه تهران درآیین افتتاح نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی رونمایی شد.
از چهار دستاورد دانشگاه تهران در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار رونمایی شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تهران، همزمان با برگزاری نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی که با شرکت فعال دانشگاه تهران و پارک علم و فناوری همراه بود، از چهار دستاورد دانشگاه تهران رونمایی شد.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، که به اتفاق اعضای هیأت رئیسه دانشگاه تهران در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار حضور یافته بود، ضمن بازدید از غرفه‌های این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه یک فضای جدید برای همکاری بین بازار سرمایه و فعالیت‌ها و دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ها ایجاد شده است.

به گفته رئیس دانشگاه تهران امروزه توسعه تکنولوژی در صورتی می‌تواند حرف اول را بزند که به نهاد علم و دانشگاه متصل شود. در هیچ جای دنیا ملاحظه نمی‌شود که توسعه تکنولوژی داشته باشند، اما در مقابل مراکز علمی آنها ضعیف عمل کند.

دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به جمله «پژوهش عبارت است از تبدیل ثروت به دانش و علم و نوآوری یعنی تبدیل دانش به ثروت» تصریح کرد: چرخه علم، ثروت، نوآوری و دانش باعث تحولات بزرگی در دنیا شده است. در ایران سرمایه‌گذاری بسیاری در توسعه علمی صورت گرفته است و ما در حوزه مقالات پیشرفت داشته‌ایم و در رده ۱۶ دنیا و هم‌چنین در نانو تکنولوژی در رده هفتم قرار گرفته‌ایم.

وی افزود: اما خلق ثروت و ارزش‌افزوده ناشی از این دستاوردهای علمی بسیار محدود است. چون آن چرخه لازم و نوآوری شکل نمی‌گیرد. در تولید دانش و دستاورهای علمی خوب عمل کرده‌ایم، اما این تبدیل کجا باید صورت گیرد. البته باید گفت یکی از وظایف نهادی‌های پارک علم و فناوری در این جهت تعریف شده است.

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اهمیت و محور بودن آموزش و اینکه آموزش صحیح باید از دوره کودکستان شروع شود، تصریح کرد: ما هم به‌عنوان دانشگاه باید وظیفه خود را انجام دهیم. هدف اصلی دانشگاه این است که جامعه علمی کشور، سرمایه‌گذاران، صنعتگران و مدیران را با این مفاهیم بیشتر آشنا کند، تا این فرایند به خوبی در کشور شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه پارک‌ها به‌عنوان یک وجود فیزیکی شناخته می‌شوند، افزود: هدف دانشگاه تهران این است که بتواند این ذهنیت را تغییر دهد. به نظر ما هر جا که علم و تولید دانش است در کنار آن باید نوآوری و فرایند هم قرار گیرد که برای تحقق این هدف آئین‌نامه شبکه فناوری در کل دانشگاه مصوب شده است.

دکتر عباس زارعی، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه نیز گفت: حدود ۳۰ غرفه از سوی دانشگاه تهران در نمایشگاه امسال تشکیل شده است که البته دستاوردهای منتخب هستند و طرح‌های پژوهشی در دانشگاه بسیار بیشتر از این تعداد است. هم‌چنین از پارک علم و فناوری هم تعداد ۱۰ شرکت انتخاب و در نمایشگاه امسال حضور فعال دارند.

دکتر زارعی نوزدهمین نمایشگاه را یک رویداد – فرصت توصیف کرد و گفت: «این نمایشگاه و حضور فعال دانشگاه تهران و پارک علم و فناوری تهران یک فرصت را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است تا بتوانند به دانشگاه تهران وارد شوند و مهم‌ترین اتفاق این رویداد- فرصت UTINVEST 97 است که برای اولین بار اتفاق می‌افتد وامیدواریم در پایان این دوره‌ها تعدادی سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر را کنار یکدیگر داشته باشیم.

رئیس پارک علم و فناوری تهران با اظهار اینکه این نمایشگاه هم برای دستاوردهاست و هم آسیب‌شناسی که با حضور گسترده مردم و متخصصان امکان‌پذیر است، از برگزاری کارگاه‌هایی در ارتباط با موضوع فناوری خبر داد.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷