در دانشگاه حکیم سبزواری؛

رنگ عایق حرارتی توسط دانشجویان رشته شیمی تولید شد

۰۵ دی ۱۳۹۷ | ۱۴:۰۴ کد : ۴۴۲۵۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۹
دانشجویان مقطع کارشناسی رشته شیمی دانشگاه حکیم سبزواری برای نخستین بار در کشور موفق به تولید رنگ عایق حرارتی شدند.
رنگ عایق حرارتی توسط دانشجویان رشته شیمی تولید شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، محمد مهماندوست عضو گروه تولید کننده این رنگ که در مقطع کارشناسی رشته شیمی دانشگاه حکیم سبزواری در حال تحصیل است، گفت: رنگ عایق حرارتی با اسم تجاری (نانولوکس توسط شرکت نانو پژوهان حکیم شرق مستقر در مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری تولید شد.

دبیرانجمن شیمی دانشگاه حکیم سبزواری، گفت: رنگ عایق حرارتی نانولوکس با به کارگیری نانو مواد در فرمولاسیون رنگ و ایجاد یک رنگ درجه یک و با کیفیت، یک روش برای ایجاد حالتی عایق در مکان های گوناگون می باشد.

وی ادامه داد: این رنگ بر طبق اصول محافظت از گرما برای طولانی مدت ساخته شده و اثر کلی آن به اینگونه است که هوا در تخلخل موجود در نانو مواد به کار گرفته شده در ترکیب رنگ محبوس می شود و سبب بروز ویژگی عایق شدن این محصول گشته است.

دبیر انجمن شیمی دانشگاه حکیم سبزواری، اظهارداشت: پایداری بالا در شرایط مختلف جوی، بی ضرر بودن برای محیط و انسان به دلیل نداشتن مواد سرطان زا، قابلیت شستشو، خشک شدن سریع تر نسبت به رنگ های معمولی و قابلیت افزودن رنگدانه های پایه آب جهت تبدیل به رنگ های متنوع از جمله ویژگی های دیگر این رنگ است.

وی افزود: این محصول همچنین می تواند در نمای بیرون ساختمان نیز مورد استفاده قرار گیرد که سبب بازتابش نور خورشید، حفظ و زیبایی نما می شود.

مهماندوست اظهارداشت: برای تولید و انجام آزمایشات گوناگون این محصول از آزمایشگاه های شیمی دانشگاه حکیم سبزواری و کمک های گروه شیمی بویژه دکتر بهنام مهدوی سرپرست گروه تحقیقاتی، دکتراسماعیل رضایی سرشت و مدیر گروه شیمی دکتر حامد اکبرزاده استفاده شده است.

دبیر انجمن شیمی دانشگاه حکیم سبزواری با تاکید بر اینکه این رنگ مطابق استاندارد های ایران تولید شده است و قابلیت رقابت از لحاظ قیمت و کیفیت با رنگ های معمولی موجود در بازار را دارد، گفت: در حال حاضر تولیدات این شرکت به صورت ماهانه یک تن می باشد که در بسته بندی های ۴ کیلویی با برند به بازار عرضه می شود.

وی با اشاره به اینکه مشکل اساسی این شرکت عدم توانایی در خرید یک دستگاه مورد نیاز است، ادامه داد: این مشکل سبب شده برای تولید این رنگ از کارخانه همکار در مشهد استفاده شود که سبب کاهش سوددهی و زمان بر بودن پروسه تولید می شود.

دبیر اتحادیه شیمی ایران با اشاره به اینکه این شرکت در آینده نزدیک شرکت قصد راه اندازی خط تولید رنگ های تزئینی جدید با زمینه اشتغال زایی حدود ۵۰ نفر را در شهرستان سبزواردارد، افزود: شرکت نانو پژوهان حکیم از نهاد های سرمایه گذار در سطح شهرستان جهت سرمایه گذاری برای راه اندازی کامل خط تولید این رنگ دعوت می کند.

ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: حکیم سبزواری