ایران برترین کشور منطقه در تولید علم شد

۲۶ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۶:۰۲ کد : ۴۴۲۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۲۳
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(isc)  اعلام کرد : بررسی تعداد کل استنادهای صورت گرفته به تولیدات علمی کشور در سال ۲۰۱۴ تا تاریخ ۱۶/۱۱/۱۳۹۴ در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و آی.اس.آی نشان می ده...
ایران برترین کشور منطقه در تولید علم شد
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(isc)  اعلام کرد : بررسی تعداد کل استنادهای صورت گرفته به تولیدات علمی کشور در سال ۲۰۱۴ تا تاریخ ۱۶/۱۱/۱۳۹۴ در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و آی.اس.آی نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران به برترین کشور منطقه تبدیل شده است.
به گزارش روابط عمومی وزرارت علوم ، دکتر محمدجواد دهقانی اظهار داشت: هر چند کمیت تولید علم نسبت به ترکیه کمتر است، اما کیفیت تولیدات علمی ایران بالاتر از ترکیه است. بررسی تولید علم ایران و ترکیه در معتبرترین مجلات بین المللی نمایه شده در پایگاه استنادی تامسون رویترز (آی.اس.آی) این واقعیت را به خوبی نشان می دهد. 
دکتر دهقانی افزود : سهم ایران از کل استنادهای دنیا در سال ۲۰۱۰ حدود ۰.۹ درصد بود و این رقم در سال ۲۰۱۴ به حدود ۱.۴ درصد از کل استنادهای دنیا رسیده است. اما برای ترکیه این وضعیت کاملا متفاوت است و تولید علم ترکیه از لحاظ کیفی افت داشته است. سهم ترکیه از کل استنادهای دنیا در سال ۲۰۱۰ حدود ۱ درصد بود که از این سال تا ۲۰۱۴ سهم ترکیه ثابت مانده است.
دکتردهقانی گفت: در طول پنج سال اخیر سهم ایران از کمیت تولید علم دنیا حاصل از انتشار مدارک در معتبرترین مجلات بین المللی به طور مرتب افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۰ سهم ایران از تولیدعلم دنیا به حدود ۱.۱ درصد رسید. در سال ۲۰۱۴ جمهوری اسلامی ایران حدود ۱.۵ درصد از علم دنیا را تولید کرد. 
گفتنی است کیفیت علم تولید شده که با شمارش میزان استفاده و یا میزان استنادها به مقالات سنجیده می شود یکی از مهمترین عوامل مرجعیت علم بین الملل هستند. مرجعیت علمی و فناوری اولین بند از سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است.