دکتر غلامی در افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار؛

تولید و کاربردی‌شدن فناوری و دانش و ثروت‌آفرینی، رویکرد اصلی وزارت علوم است

۰۳ دی ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۹ کد : ۴۴۱۷۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۷۷۴
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران که صبح امروز (دوشنبه ۳ دی‌ماه) در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، گفت: در حال حاضر تولید فناوری و دانش، استفاده از آن در جامعه و ثروت‌آفرینی رویکرد اصلی وزارت علوم است.
تولید و کاربردی‌شدن فناوری و دانش و ثروت‌آفرینی، رویکرد اصلی وزارت علوم است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی در این آیین در خصوص لزوم توجه به این نمایشگاه گفت: نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار رویداد مهمی است که سال‌ها با جدیت دنبال شده و امسال نیز در نوزدهمین سال خود با کیفیت بهتری در حال برگزاری است.

وی با بیان اینکه گاهی شرایط زمانی، ارزش و اعتبار و اهمیت برخی فعالیت ها را دقیق‌تر نشان می‌دهد، افزود: دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی ظرفیت‌های بسیار مناسبی را در تولیدات علمی دارند به طوری که در حال حاضر کشور ما رتبه ۱۶ تولید علم را در جهان دارد و سال گذشته نیز از نظر رشد تولیدات علمی، رتبه اول را کسب کرده است.

دکتر غلامی با اعلام اینکه اکنون به همت استادان و دانشجویان کشور در برخی رشته‌ها از جمله نانو تکنولوژی، رتبه‌های زیر ۱۰ جهان را داریم، ادامه داد: امروزه اساتید و مراکز تحقیقاتی یک ظرفیت بزرگ علمی را در کشور شکل دادند که امیدواریم این ظرفیت تقویت شود.

وزیر علوم در رابطه با رویکرد وزارت علوم در حوزه حمایت از فعالیت‌های علمی، بیان کرد: در حال حاضر تولید فناوری و دانش، استفاده از آن در جامعه و ثروت‌آفرینی رویکرد اصلی وزارت علوم است.

وی گفت: به منظور حمایت از فعالیت‌های علمی، ۴۳ پارک علم و فناوری و مراکز رشد در دانشگاه‌های کشور شکل گرفت.

وزیر علوم با بیان اینکه وزارت علوم در راستای تبدیل دانش به فناوری و کاربردی کردن دستاوردهای علمی، حمایت مالی خود را از حوزه پژوهش به سمت نیروهای جوان علمی هدایت کرده است، تاکید کرد: لازم است تا همه دستگاه‌هایی که منابع پژوهشی را در اختیار دارند، بیش از پیش از حرکت ملی تولید علم در کشور حمایت کنند.

دکتر غلامی در رابطه با صندوق‌های حمایت از فعالیت‌های پژوهشی گفت: از جمله این صندوق‌ها، صندوق نوآوری و شکوفایی است که این صندوق می‌تواند سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیر داشته باشند که بر همین اساس شرکت‌ها می‌توانند اطلاعاتی را از وزارت علوم دریافت کنند.

وی با تاکید بر لزوم توجه به ظرفیت‌های علمی کشور، گفت: در حال حاضر اساتید، جوانان و مجموعه‌های علمی ظرفیت‌های بالایی را در کشور ایجاد کرده‌اند که امیدواریم این جمعی که اکنون در حوزه علمی و پژوهشی شکل گرفته، بتواند در آینده پیش رو، زایش و گسترش بیشتری داشته باشد.

دکتر غلامی عنوان کرد: امروزه لازم است تا همه تولیدکنندگان داخلی به مجموعه‌های فکری کشور اطمینان کنند زیرا در آینده‌ای نزدیک شاهد همکاری‌های بیشتر از سوی سازمان‌ها و نهادهای مختلف خواهند بود.

وی گفت: امیدواریم حرکت‌های علمی کشور روز به روز در راستای هم‌افزایی بین مراکز علمی و بخش‌های مختلف جامعه افزایش یابد.

دکتر غلامی در پایان تاکید کرد: همه تلاش ما این است تا همکاری‌های جمعی کشور را افزایش دهیم و یقین داریم که خداوند نیز یاور تلاشگران خواهد بود.

ز.ح ۷۴/ ل. م ۵۴