در دیدار رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و دبیر کمیسیون علمی دولت مطرح شد؛

امکان طرح پژوهش های مرکز تحقیقات سیاست علمی در کمیسیون علمی دولت

۰۲ دی ۱۳۹۷ | ۲۱:۴۱ کد : ۴۴۱۶۵ اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۴۰۹۶
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت گفت: برخی فعالیت‌های مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور قابلیت این را دارند که در کمیسیون مطرح و با حضور وزرا به بحث گذاشته شوند و به این ترتیب تصمیم‌گیران سطح عالی به اهمیت مسائل پی می‌برند، ضمن آنکه مطرح کردن این مسائل در تصمیم‌گیری‌های بعدی می‌تواند تأثیرگذار باشد.
امکان طرح پژوهش های مرکز تحقیقات سیاست علمی در کمیسیون علمی دولت

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فلاح‌زاده در دیدار با دکتر وحید احمدی، مشاور وزیرعلوم و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه نهادهایی که فعالیت‌های تحقیقاتی و سیاست‌گذاری دارند باید در تصمیم‌گیری مدیران به عنوان راهنما حضور داشته باشند، اظهار داشت:: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور می‌تواند وظیفه این مغز متفکر بودن را بر عهده گیرد مانند مرکز پژوهش‌های مجلس که به نمایندگان گزارش می‌دهد و در قانون‌گذاری تاثیرگذار است، در دولت هم چنین نهادی باید وجود داشته باشد.
دکتر فلاح‌زاده با اشاره به آمادگی کامل کمیسیون علمی دولت برای همکاری‌های بیشتر با مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور خاطرنشان کرد: در این مرکز کارهای بسیار ارزنده‌ای انجام شده و استانداردهای آن به استانداردهای بین‌المللی نزدیک است که این مسئله هم برای دولت و هم مجلس شورای اسلامی قابل توجه می‌باشد.
وی در ادامه اظهار امیدواری کرد که کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت با فعال شدن بیشتر در متن قرار گیرد تا بتواند با حضور وزرا در سیاست‌گذاری نقش داشته باشد و در این مسیر به کمک مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور نیاز دارد.
در ادامه این دیداردکتر احمدی مشاور وزیر علوم ورئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور نیز گفت: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در کنار دیگر دستگاه‌های اجرایی علم و فناوری کشور، مانند وزارت علوم و مجموعه آموزش و پرورش به عنوان یک مجموعه فکری، سیاست‌پژوهی و سیاست‌گذاری، حضور و نقش اتاق فکر کل کشور را بر عهده دارد.
مشاور وزیرعلوم در ادامه به برخی از مأموریت‌ها مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور اشاره کرد و گفت: گزارش و آئین‌نامه سند آمایش، تنظیم و در ستاد نقشه جامع علمی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده است. تدوین سند توسعه STI برای آینده توسعه علم و فناوری مربوط به ۱۳ استان با همکاری سازمان برنامه نیز یکی دیگر از کارهای ملی بزرگ است که توسط این مرکز انجام گرفته است. همچنین سند راهبردی STI مربوط به وزارت نفت به مرکز سپرده شده و برنامه راهبردی توسعه ICT نیز در حال تنظیم شدن است.
وی همچنین در خصوص همکاری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و کمیسیون علمی دولت بیان کرد: کمیسیون می‌تواند ارتباط دولت با بدنه دانشگاه باشد و در این ارتباط فضاسازی لازم را انجام دهد.
م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵