رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور:

رونق پژوهش در جامعه به اعلام نیاز بخش های تولیدی و صنعتی بستگی دارد

۰۲ دی ۱۳۹۷ | ۲۱:۳۷ کد : ۴۴۱۶۴ اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۳۸۵۲
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: اگر دستگاه های اجرایی ، سازمان ها و مراکز صنعتی دولتی و خصوصی نیازهای خود را مطرح کنند پژوهش رونق خواهد گرفت برای آنکه گروهی برای رفع این نیازها به تحقیق خواهند پرداخت .
رونق پژوهش در جامعه به اعلام نیاز بخش های تولیدی و صنعتی بستگی دارد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی با اشاره به برگزاری نمایشگاه «معرفی تقاضای ساخت و تولید تجهیزات، قطعات، مواد و سیستم‌های مورد نیاز صنایع (تستا)» گفت: طی چند سال گذشته که مسئولیت داشتم با توجه به وجود ظرفیت‌های فراوان علمی و پژوهشی در مراکز دانشگاهی کشور، همیشه شعار ماموریت‌گرایی در آموزش عالی را پیگیری کردم تا موضوع پیوند دانشگاه و صنعت از محل تعریف ماموریت های هر دانشگاه تحقق یابد.
مشاور وزیر علوم افزود: ماموریت‌گرایی آموزش عالی زمانی عملی می‌شود که سازوکاری جهت انعکاس تقاضاهای صنعت و سایر بخش‌ها در مجموعه‌های دانشگاهی و تحقیقاتی کشور ایجاد شود که نمایشگاه تقاضا محور «تستا» ازجمله این سازوکارها است
دکتر احمدی بیان کرد: سه سال گذشته در راستای تقویت ارتباط متقاضیان و عرضه کنندگان فناوری، سامانه «ساعت» در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران راه‌اندازی، ولی استقبال محدودی از آن شد و نمایشگاه «تستا» مدل عملیاتی شده سامانه قبلی است که در این نمایشگاه، دستگاه‌های نیازمند فناوری، تقاضاهای خود را مطرح می‌کنند و مجموعه‌های دانشگاهی و علمی به آن‌ها پاسخ خواهند داد.
رئیس مرکز تحقیقات علمی کشور با بیان اینکه نمایشگاه «تستا» دانشگاه را به صنعت نزدیک می‌کند، گفت: برگزاری نمایشگاه «تستا» حلقه اتصال دانشگاه و صنعت است. این نمایشگاه برای جامعه تقاضا (مجموعه‌های نیازمند کالا و خدمات) و جامعه عرضه (دانشگاه و شرکت‌های دانش‌بنیان) مفید است.
امسال هفته ملی پژوهش و فناوری از ۲۴ تا ۳۰ آذر در تهران و سراسر کشور برگزار شد و نمایشگاه دستاورد‌های مراکز آموزش عالی کشور، نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی و نمایشگاه ساخت ایران معاونت علمی ریاست جمهوری از ۳ تا ۶ دی در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.