ایجاد مرکز توسعه کسب و کار فناوری کشورهای اسلامی درلرستان

۱۸ مهر ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۸ کد : ۴۴۱۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۰۱
مرکز توسعه کسب و کار فناوری کشورهای اسلامی با هدف آشنایی با مدل های کسب و کار، ارائه الگوهای ایرانی- اسلامی کسب و کار فناوری های پایه و همچنین ارتباط دانشگاه ها با این مدل ها در جهت ایجاد اشتغال...
ایجاد مرکز توسعه کسب و کار فناوری کشورهای اسلامی درلرستان
مرکز توسعه کسب و کار فناوری کشورهای اسلامی با هدف آشنایی با مدل های کسب و کار، ارائه الگوهای ایرانی- اسلامی  کسب و کار فناوری های پایه و همچنین ارتباط دانشگاه ها با این مدل ها در جهت ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی توسط پارک علم و فناوری استان لرستان درکشور راه اندازی می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمجید یاراحمدی رئیس پارک علم و فناوری لرستان دراین خصوص گفت: تاکید مقام معظم رهبری مبنی برنقش کارآمد و موثر درحوزه همکاری های میان کشورهای اسلامی منشا اثر و خیر درحوزه های مختلف شده است.
وی افزود: مدتی است که همکاری درحوزه های مختلف دربین کشورهای اسلامی موردتوجه قرارگرفته که اخیرا دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی در کنار مجمع تقریب مذاهب شکل گرفته و ماموریت این دبیرخانه ایجاد یک شبکه همکاری علمی و فناوری بین کشورهای اسلامی به منظور تبادل تجربیات و هم افزایی توان علمی و فناوری این کشورهاست.
دکتریاراحمدی گفت: همکاری علمی و فناوری می بایست منجر به ایجاد ثروت و اشتغال و ایجاد یک ارزش درجامعه شوند.دراین راستادرجلسه ای که در محضر آیت الله قمی معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) بودیم پیشنهاد شد این همکاری های علمی و فناوری به سمت ایجاد ارزش های متعددی کانالیزه شوند و ایجاد مرکز توسعه کسب و کار فناوری کشورهای اسلامی به عنوان یک راهکار ایجاد مورد توجه قرارگرفت.
وی درادامه افزود: پس از اعلام آمادگی ها و ارائه توانمندی های این حوزه از پارک لرستان و با توجه به اینکه اینجانب تنها رئیس پارک عضو شورای سیاست گذاری همکاری های علوم و فناوری کشورهای اسلامی هستم در تاریخ ۱۱ مهرماه سال جاری مجوز راه اندازی مرکز توسعه کسب و کار فناوری کشورهای اسلامی درسطح ملی صادر شد و پایلوت ایجاد این مرکز در لرستان خواهد بود.
رئیس پارک علم و فناوری لرستان ماموریت ها و فرآیند اجرایی شدن این مرکز را بدین شرح برشمرد، ماموریت های این مرکز شامل: شناسایی و رصد فناوری های پیشرفته در کشورهای عضو، رصد بازار مربوط به این فناوری ها، مدیریت یک پارچه مالکیت فکری و معنوی فناوری ها ، ایجاد کسب و کارهای فناوری پایه با رویکرد تجاری سازی این فناوری ها، کمک به ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه صنعت با هدف ایجاد کسب و کارهای زایشی و محوریت واحدهای تحقیق و توسعه، واحدهای فناوری و سرمایه گذاری های مشترک می باشد.
همچنین فرآیند اجرایی شدن این مرکز طی دو مرحله شامل: مرحله اول:راه اندازی هسته اولیه مرکز، تدوین برنامه های و سیاست ها ، پیشنهاد ساختار تشکیلاتی با همکاری معاونت اجرایی و دبیرخانه و کارگروه تحقیق و توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی می باشد.
و درمرحله دوم شامل: پیاده سازی و اجرای برنامه ها و سیاست ها و تشکیل شعب بین الملل درکشورهای عضو با دو رویکرد سایبری(مجازی) و فیزیکی، جذب سرمایه گذا، ایده ها، راه اندازی کسب و کارها و شبکه سازی، حرکت در راستای ایجاد اکوسیستم توسعه کسب و کار فناوری پایه در سطح بین المللی می باشد.
رئیس پارک علم و فناوری لرستان در پایان گفت: به زودی کنفرانس بین المللی تقریب مذاهب درتهران نمایشگاهی از دستاوردهای فناوری کشورهای عضو برگزار و درهمین کنفرانس تولد این مرکز در سطح بین المللی اعلام می شود.