ایجاد سند سه‌جانبه همکاری میان دانشگاه شهید چمران اهواز با بخش اجرا و تحقیقات کشاورزی استان خوزستان

۲۶ دی ۱۳۹۴ | ۱۱:۵۲ کد : ۴۴۰۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۶
نشست مسئولان و مدیران گروه‌های دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز و مدیران سازمان جهاد کشاورزی، اداره‌کل شیلات و مراکز تحقیقات کشاورزی و آبزی‌پروری استان با بررسی امکان‌سنجی استفاده از ظرفیت این...
نشست مسئولان و مدیران گروه‌های دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز و مدیران سازمان جهاد کشاورزی، اداره‌کل شیلات و مراکز تحقیقات کشاورزی و آبزی‌پروری استان با بررسی امکان‌سنجی استفاده از ظرفیت این دانشکده برای حل معضلات کشاورزی استان، در سالن سمینار این دانشکده برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر نوراله معلمی رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه در نشست مشترک مسئولان حوزه‌های اجرایی، تحقیقاتی و دانشگاهی بخش کشاورزی استان، با اشاره به سابقه ارتباط و همکاری‌های دانشکده کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی استان در دوره‌های قبل، اظهار کرد: این ارتباطات به‌ویژه در سال گذشته که قرار بود طرح‌ها و نقطه‌نظرات گروه‌های آموزشی و مراکز تحقیقاتی به تهران ارسال و جمع‌بندی شود، بیشتر نمود داشته است .
وی با بیان این‌که این دانشکده در قالب پنج گروه خاک‌شناسی، باغبانی، زراعت، گیاه‌پزشکی و ماشین‌آلات کشاورزی فعالیت می‌کند، گفت: ما می‌توانیم با جهاد کشاورزی و مراکز تحقیقات همکاری و از تجارب و امکانات یکدیگر به‌صورت مشترک استفاده کنیم .
رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز بر لزوم مطرح‌شدن دو موضوع حیاتی خرما و گلخانه‌ها در نوزدهمین کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت تأکید کرد و افزود: باید سهم بخش کشاورزی از حوزه صنعت در این کنگره تبیین و برای آن برنامه‌ریزی شود؛ همچنین لازم است ظرفیت‌های دانشکده کشاورزی برای حل مشکلات بخش اجرایی در کشاورزی شناسانده شود .
معلمی همچنین با بیان این‌که دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صرفأ برای ارتباط با بخش صنعت نیست، اظهار کرد: در این دفتر ارتباطاتی میان دانشگاه با بخش صنعتی کشاوری برقرار و حتی طرح‌های تحقیقاتی در خصوص بخش کشاورزی در صنایع مختلف از این طریق انجام شده است .
وی درخصوص مشخص‌نبودن سهم بخش کشاورزی و صنایع کشاورزی در نوزدهمین کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت، تصریح کرد: ممکن است عنوان عمومی صنعت متولیان برگزاری این کنگره را به اشتباه انداخته باشد که تنها قرار است به صنعت پرداخته شود و از سوی دیگر باتوجه به این‌که متولی اصلی این کنگره یک دانشگاه صنعتی در تهران(امیرکبیر) است که فاقد بخش کشاورزی است و تنها بخش کوچکی از صنایع غذایی در این دانشگاه به کشاورزی اختصاص دارد، چندان متوجه اهمیت موضوع نبوده‌اند .
رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز با تأکید بر ضرورت نهادینه‌شدن حوزه کشاورزی به‌عنوان یکی از زیربخش‌های صنعت در اذهان مسئولان، افزود: تولیدات کشاورزی محرک بخش‌های صنعتی مختلف است و چه از نظر سطح زیرکشت و میزان تولید محصولات کشاورزی نه تنها در خوزستان که قطب تولید در کشور محسوب می‌شود، این موضوع در استان‌های دیگر نیز حائز اهمیت است.
همچنین در این جلسه دکتر احمد نادری رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان با اشاره به برگزاری نوزدهمین کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت در اهواز، در قالب سخنرانی‌های کلیدی و برگزاری سه پانل تخصصی برای بحث و تبادل‌‌نظر و تبیین سهم دانشگاه و مجموعه تحقیقات در ارتباط با دولت و صنعت( به معنای عام آن)، گفت: در این کنگره اگر از نمایندگان بخش کشاورزی برای حضور در پانل‌ها دعوت شده است نیز این دعوت با بخش صلب صنعت(صنعتی کشاوری) ارتباط مستقم دارد که این موضوع مورد اعتراض است.
وی یک بخش از این مشکل را متوجه مدیران پژوهشی در دانشگاه‌ها دانست و افزود: وقتی بحث تحقیق و پژوهش در دانشگاه‌ها مرح می شود بیشتر به مسائل ساخت و تولید قطعات و محصولات صنعتی توجه می‌شود و بخش‌هایی مانند صنعت مرغداری، گردشگی یا صنعت پوشاک چندان در اذهان مدیران دانشگاه جایی ندارد.
رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان ادامه داد: از سوی دیگر به دلیل آن‌که متولی این کنگره یک دانشگاه صنعتی در تهران است، از ابتدا بیشتر بخش صنعت مورد نظر بوده است اما در طول سال‌ها برگزاری آن، به حوزه‌های کشاورزی و خدمات نیز تعمیم پیدا کرد و اکنون تنها بحث صلب صنعت مدنظر نیست بلکه صنعت به عنوان یک لفظ عام مورد توجه قرار می‌گیرد.
نادری با بیان این‌که این کنگره تنها در یک روز و در قالب سخنرانی‌های کلیدی و بحث و تبادل‌نظر برگزار خواهد شد، گفت: لازم است بخش تحقیقات و اجرا اقدامات انجام‌داده و ظرفیت‌های خود را ارائه دهند و سهم خود را از متولیان برگزاری این کنگره مطالبه کنند.
وی همچنین در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به دستور کار دوم نشست درخصوص امکان‌سنجی ارتباط میان دانشگاه و بخش تحقیقات برای حل معضلات حوزه کشاورزی استان، تصریح کرد: امکان استفاده از ظرفیت‌های دانشکده کشاورزی دانشگاه برای حل مشکلات باید به‌صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان افزود: امکان ارتباط پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاه با مجموعه بخش تولید کشاورزی شاید از اوایل دهه 80 مطرح شد اما آن زمان نتیجه مشخصی درخصوص همکاری‌های مشترک حاصل نشد.
نادری با بیان این‌که سال گذشته چند استان در طرح پایلوت امکان‌سنجی ارتباط میان مراکز تحقیقات، بخش کشاورزی و دانشگاه در جهت حل مشکلات بر اساس ظرفیت‌های بخش کشاورزی و دانشگاهی معرفی شدند که خوزستان جزو این استان‌ها است، ادامه داد: در جلسه اول شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و منابع طبیعی استان بر ظرفیت‌های دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران از نظر اعضای هیئت علمی و دانشجویان برای رفع بخشی از مشکلات تولید در حوزه کشاورزی در قالب پایان‌نامه‌‌های تحصیلات تکمیلی تأکید و در این خصوص اعلام آمادگی شد.
وی تحقیقات مورد انتظار بخش اجرا از دانشگاه را تحقیقات کاربردی منجر به ارائه یافته‌های تحقیقاتی برای تدوین توصیه‌نامه، روش اجرایی، نشریه تحقیق و ترویج و یا دستورالعمل عنوان کرد و افزود: تفاهمات خوبی از نظر کلیات امکان این همکاری ایجاد شد اما درصدد هستیم با توجه به استخراج عناوین مشکلات و چالش‌های تولید، این همکاری به‌طور جدی‌تر و عملی‌تر شکل بگیرد.
رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان همچنین با اشاره به ماده 21 قانون افزایش بهره‌وری در ایجاد تکلیف برای بخش‌های اجرایی برای بازخوانی و بازتعریف برخی سرفصل‌های درسی دانشگاه‌ها، گفت: با استناد به این قانون می‌توانیم بعض سرفصل‌های آموزشی را در مشارکت با دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران در استان تدوین کنیم.