ایجاد رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی درمقطع کارشناسی در دانشگاه یزد

۲۵ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۶ کد : ۴۴۰۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۳۶
دکترمحمد مشتاقیون مدیرگروه زیست‌شناسی دانشگاه یزد ازموافقت شورای گسترش آموزش عالی کشور با ایجاد رشته زیست‌شناسی مولکولی درمقطع کارشناسی در دانشگاه یزد خبر داد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمشتا...
دکترمحمد مشتاقیون مدیرگروه زیست‌شناسی دانشگاه یزد ازموافقت شورای گسترش آموزش عالی کشور با ایجاد رشته زیست‌شناسی مولکولی درمقطع کارشناسی در دانشگاه یزد خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمشتاقیون با اعلام این خبر گفت: گروه زیست‌شناسی پردیس علوم دانشگاه یزد درمهرماه سال جاری پذیرای اولین گروه از دانشجویان دوره کارشناسی زیست‌شناسی سلولی و مولکولی خواهد بود.
وی افزود: پیرو مصوبه اخیر شورای گسترش آموزش عالی مبنی بر تجمیع گرایش‌های علوم پایه در مقطع کارشناسی، از این پس در کلیه مؤسسات وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پذیرش دانشجوی کارشناسی در گرایش‌های ژنتیک، بیوشیمی و میکروبیولوژی تحت عنوان واحد زیست‌شناسی سلولی و مولکولی انجام خواهد شد.
دکترمشتاقیون درتشریح رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی با اشاره به اینکه این رشته مطالعه حیات در سطح مولکولی است، گفت: این حوزه دارای وجوه مشترکی با زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و به طور ویژه با علم ژنتیک و بیوشیمی است. مهم ترین‌ مولکول‌هایی‌ که‌ در حیات‌ سلول‌ مؤثرند اسیدهای نوکلئیک و پروتئین‌ها هستند.
وی تصریح کرد: DNA مرکز ذخیره‌ اطلاعات‌ و صدور فرمان‌های‌ سلول‌، RNA وظیفه‌ انتقال‌ این‌ فرمان‌ها و پروتئین‌ها‌ مسئولیت‌ اجرای‌ این‌ فرمان‌ها را بر عهده‌ دارند.
مدیرگروه زیست‌شناسی دانشگاه یزد بحث عمده در زیست‌شناسی سلولی و مولکولی را استنباط برهم‌کنش بین سیستم‌های درون سلولی مانند برهم‌کنش‌های RNA، DNA و پروتئین‌سازی عنوان کرد. به‌علاوه در زیست‌شناسی‌ سلولی‌ و مولکولی چگونگی تنظیم این برهم‌کنش‌ها مورد بررسی قرارمی‌گیرد.
دکترمشتاقیون درادامه گفت: امروزه‌ زیست‌‌شناسی‌ درکشورهای‌ پیشرفته‌ بیش‌ از 80 تا 90 درصد سمت‌ و سوی‌ علوم‌ سلولی‌ و مولکولی‌ دارد. چرا که‌ رشته‌ علوم‌ سلولی‌ و مولکولی‌ نیروی‌ انسانی‌ لازم‌ را برای‌ تحقیق‌ در رشته‌های‌ پزشکی‌، بیوشیمی‌، ژنتیک‌، بیوتکنولوژی‌، مهندسی‌ ژنتیک‌، اصلاح‌ نباتات‌، شیلات‌ و دام‌ تربیت‌ می‌کند.
وی افزود: در رشته‌ زیست‌شناسی‌ سلولی‌ و مولکولی‌ باید علاقه‌مند بود و صبر و پشتکار داشت‌ تا بتوان‌ طعم‌ شیرین‌ موفقیت‌ را چشید. همچنین‌ دانشجو باید حافظه‌ خوبی‌ داشته‌ و در دروس‌ شیمی‌، ریاضی‌ و فیزیک‌ قوی‌ باشد و درنهایت‌ لازم‌ است‌ که‌ به‌ کارهای‌ آزمایشگاهی‌ علاقه‌مند باشد.
مدیرگروه زیست‌شناسی دانشگاه یزد دانش‌ زیست‌شناسی سلولی و مولکولی‌ یکی از علوم پیشرو عنوان کرد و گفت: در اغلب دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دنیا جزو انتخاب‌های اول است و این علم‌ در ایران‌ نیز درحال توسعه و گسترش است و با تلاش بسیار، کاستی‌ها را جبران‌ و موانع‌ را از میان‌ برداشت‌ تا بتوانیم‌ شاهد رشد روزافزون‌ علمی و فناوری کشور‌ باشیم.
وی افزود: سازمان‌های‌ مختلفی‌ در کشور‌ به‌ فعالیت‌های‌ تحقیقاتی‌ در این زمینه‌ می‌پردازند، از جمله‌ می‌توان‌ به‌ مراکز مختلف‌ وزارت‌ جهاد کشاورزی‌، مراکز پژوهشی‌ وابسته به وزارت‌ علوم و وزارت بهداشت‌، انستیتو پاستور ایران، پژوهشگاه ملی‌ مهندسی‌ ژنتیک‌ و زیست‌فناوری‌ و مرکز ملی ذخایر ژنتیکی ایران اشاره‌ کرد.
دکترمشتاقیون یادآورشد: شرکت‌های متعدد دانش‌بنیان دربخش خصوصی طی چند سال اخیر در زمینه‌های مختلف مهندسی بافت، مهندسی ژنتیک و فرآورده‌های نوترکیب ایجاد شده و درحال گسترش هستند.

( ۲ )