در دانشگاه فردوسی مشهد؛

آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر برگزار شد

۳۰ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۳ کد : ۴۴۰۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۱
اولین جشنواره ایده‌های نوآورانه و آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه فردوسی مشهد در محل این دانشگاه برگزار شد.
آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه فردوسی مشهد، در این آیین دکتر محمد کافی رئیس این دانشگاه، دانشجویان را موتور محرکه پژوهش و فناوری دانست و با اشاره به جایگاه دانشگاه فردوسی مشهد در سطح کشور در موضوعات پژوهشی و فناورانه، این دانشگاه را موفق در عرصه پژوهش و فناوری ازلحاظ کمی و کیفی دانست و افزود: در حال حاضر بیش از ۱۲ هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فردوسی مشهد مشغول به تحصیل هستند و این پتانسیل بالا در دانشگاه باعث شده است جایگاه علمی و پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد در بین دانشگاه‌های خارج از پایتخت جایگاه ویژه‌ای بوده و بتواند برترین دانشگاه در بین دانشگاه‌های ایران ازلحاظ تولید و رشد علمی و پژوهشی باشد.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نگاه مدیران دانشگاه به مقوله پژوهش و فناوری را، نگاهی ویژه و همراه با همدلی و همکاری دانست و گفت: استان خراسان رضوی و دانشگاه فردوسی مشهد همزمان با هفته پژوهش و پیش از آن با برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی در شهر مشهد و پس از آن در دانشگاه فردوسی مشهد نشان داده‌اند که به چه میزان به پژوهش و فناوری اهمیت داده می‌شود و اینکه پژوهش و فناوری تا چه میزان برای دانشگاه فردوسی مشهد و مدیران استان خراسان رضوی بااهمیت است.

دکتر کافی اهمیت به پژوهش و فناوری را لازمه مدیرت جامعه کنونی ایران دانست و از مدیران و متصدیان اجرایی کشور خواست تا در این زمینه نگاهی ویژه به بحث پژوهش و فناوری داشته باشند و در مدیریت کشور و ارگان‌های مختلف از ایده‌ها و طرح‌های پژوهش محور استفاده کنند.

وی در ادامه از استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه فردوسی مشهد خواست تا پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها را به نحوی تدوین کنند تا علاوه بر کاربردی بودن بتواند در سطح ملی و منطقه‌ای مورداستفاده قرار گیرد و درعین‌حال بتواند یکی از مشکلات و معضلات مهم کشور را در حوزه‌های مختلف پاسخ‌گو باشد.

دکتر کافی پتانسیل و توانایی پژوهشگران و فناوران در عرصه تولید علم و موفقیت در حوزه پژوهش و فناوری را از نقاط قوت ایران دانست و اذعان داشت: کشور ایران با دارا بودن این توانایی و پتانسیل می‌تواند در عرصه جهانی موفق باشد و بهتر است با برگزاری مذاکراتی با کشورهای همسایه، پژوهشگران و فناوران ایرانی بتوانند در این کشورها ایده‌های خود را به ثمر برسانند و از این محیط و بازار مصرف برای رشد و اعتلای کشور ایران استفاده نمایند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: ارتباط دانشگاهیان و پژوهشگران با جامعه باید مستحکم‌تر شود و امید است روزی برسد که پژوهش‌های انجام‌شده در دانشگاه‌ها محور و بدنه اصلی فعالیت‌ها و تصمیم‌گیری‌های جامعه شود.

دکتر یوسف ثبوتی رئیس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم نیز در این آیین در سخنانی اظهار داشت: نسل امروز گمراه نخواهد شد، آنان راه امروزشان را همین‌الان پیداکرده‌اند.

وی افزود: ما فقط باید به جوانان کشور اعتماد کنیم، امروز فرصتی مناسب برای شکوفایی استعدادهای جوانان ایران است و کشورهای پیشرفته به جوانان خود عرصه کامل می‌دهند تا توانایی‌های خود را شکوفا کنند.

 

در ادامه دکتر محمد صال مصلحیان، مدیر پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: بر اساس آمار، دانشگاه فردوسی مشهد در حوزه پژوهشی در کشور رتبه سوم را داراست و دانشگاه‌های شیراز و تبریز را پشت سر گذاشته است و ما در دانشگاه فردوسی مشهد به دنبال ارتقای مرجعیت علمی، اثربخشی اجتماعی و فناوری و دیپلماسی علمی، ملی و بین‌المللی هستیم.

مدیر پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد در پایان سخنان خود فرایند انتخاب پژوهشگر برتر را برای حاضران ارائه داد.

در این مراسم از بین ۳۴ ایده و طرح ارائه‌شده توسط دانشجویان، ۸ طرح به مرحله نهایی راه پیدا کردند که صاحبان هر طرح پس از ارائه ایده خود آن‌ها را در معرض دید داوران جشنواره قراردادند و در پایان مراسم داوران این جشنواره ۴ طرح را به‌عنوان طرح‌های برتر جشنواره انتخاب و از طراحان و ایده پردازان آنان تجلیل شد.

در این مراسم همچنین از پژوهشگران برتر، فناوران برتر، نشریه‌های برتر، کتاب‌های برتر دانشگاه فردوسی مشهد و کارشناس پژوهش و فناوری برتراین دانشگاه تقدیر شد.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷