در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری ؛

ستاپ تست چندمنظوره کاتالیست‌های هتروژن باقابلیت استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی طراحی و ساخته شد

۳۰ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۷ کد : ۴۴۰۴۶ دستاوردهای دانشگاه ها سرخط خبرها
تعداد بازدید:۹۱۸
برای نخستین بار در کشور، ستاپ تست چندمنظوره کاتالیست‌های هتروژن توسط شرکت دانش‌بنیان" الکترونیک پیشرفته هرمان" در مرکز رشد واحد‌های فناوری طبرستان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری طراحی و ساخته شد.
ستاپ تست چندمنظوره کاتالیست‌های هتروژن باقابلیت استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی طراحی و ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، مدیر مرکز رشد واحدهای فناوری طبرستان با اعلام این خبر گفت: تبدیل فرآیندهای پتروشیمیایی و بسیاری از فرآیندهای شیمیایی به کمک این کاتالیست‌ها در صنایع مختلف به‌خصوص صنایع پتروشیمی میسر می‌شود.

وی افزود: خروج سالانه میلیون‌ها دلار ارز از کشور بابت خریداری و تست این کاتالیستها و فرآیندهای مربوط به آن‌ها لزوم در دسترس بودن واحدهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی کوچک برای تست کاتالیست های مختلف در داخل کشور را مطرح می‌کند و برای خودکفا شدن کشور در عرصه تولید کاتالیست، ارائه فرآیندهای جدید و پیشرو و رفع نیاز پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها کشور می‌بایست شبیه‌سازی عملی فرآیندهای مذکور چه ازنظر عملکرد، فعالیت و بازده کاتالیست برای تولید محصولات و چه ازنظر شرایط فرآیندی نظیر دما، فشار، ترکیب درصد مواد و... در یک مقیاس کوچک یا پایلوت با ستاپ هایی که با عنوان "کاتاتست" شناخته می‌شوند انجام شود تا واحدهای بزرگ صنعتی بر مبنای اطلاعات استخراج‌شده از آن طراحی و ساخته شوند.

زربخت انصاری افزود: شرکت دانش‌بنیان "الکترونیک پیشرفته هرمان" مستقر در مرکز رشد واحدهای فناوری طبرستان به‌عنوان تنها سازنده کامل ستاپ های کاتاتست در ایران از سال ۱۳۹۶ شروع به ساخت سفارشی این تجهیزات برای مراکز صنعتی، پژوهشی و آموزشی نموده است.

وی گفت: طراحی کامل ستاپ ها طبق نیاز هر مشتری به‌صورت تخصصی با بررسی فرآیندهای کاتالیستی مربوطه در این شرکت صورت گرفته و سیستم نهایی مطابق با نیاز کاربر به‌صورت کامل ساخته‌شده و تحویل مشتری شده است.

وی در ادامه افزود: پیش از سال ۱۳۹۶ مقدار قابل‌توجهی ارز از کشور بابت خرید ستاپهای کاتاتست از شرکت‌هایی نظیر ZETON هلند، KAYSER آمریکا، PID-TECH اسپانیا و ... خارج می‌شد که با ارائه این فناوری توسط این شرکت و خدمات فنی مهندسی پس از فروش مرتبط با آن، امکان رفع نیاز کشور به‌طور کامل میسر شد. ارائه خدمات فروش، کالیبراسیون و خدمات پس از فروش تجهیزات کنترل فلوی سیالات از شرکت‌های خارجی که بخش جدانشدنی از ستاپهای کاتاتست می‌باشد نیز به‌صورت کامل و بومی توسط شرکت مذکور برای کلیه دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و شرکت‌های صنعتی ارائه می شوند.

وی در پایان افزود: پژوهشکده شیمی و مهندسی شیمی ایران، پژوهشگاه صنعت نفت، پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، شرکت پژوهش و فناوری، پتروشیمی شازند، پتروشیمی لرستان، پتروشیمی جم، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعت نفت، شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران بخشی از مشتریان محصولات و خدمات دانش‌بنیان شرکت الکترونیک پیشرفته هرمان بوده‌اند.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷


( ۱ )