همزمان با هفته پژوهش و فناوری صورت گرفت،

همایش تجلیل از پژوهشگران برتر استانی در دانشگاه زنجان

۲۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۷:۵۱ کد : ۴۴۰۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۶۵
همزمان با ایام هفته پژوهش و فناوری،همایش تجلیل از پژوهشگران و محققان نمونه و برتر استان زنجان در محل دانشگاه زنجان برگزار شد.
همایش تجلیل از پژوهشگران برتر استانی در دانشگاه زنجان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه زنجان، در این همایش که با حضور استاندار و مدیران ارشد استانی برگزار شد، ۳۶ نفر از پژوهشگران برتر استانی و ۳ نفر از استادان دانشگاه زنجان که در جمع یک درصد دانشمندان برتر جهان ( ISI ) قرار گرفته اند ، تجلیل شدند.

از بین نفرات برگزیده ۵ نفر در حوزه علوم انسانی، ۶ نفر در علوم پایه، ۴ نفر در علوم پزشکی، ۴ نفر در فنی و مهندسی، ۵ نفر در کشاورزی، دامپزشکی و منابع طبیعی از استادان و محققان دانشگاهی بودند و از بین کارمندان و کارشناسان دستگاه های اجرایی نیز ۵ نفر و همچنین ۵ نفر از کسانی که در بخش های فناوری با مراکز علمی و پارک های علم و فناوری همکاری داشتند در بین پژوهشگران برتر قرار گرفتند.

از بین نفرات برگزیده ۱۶ نفر از مجموعه علمی و پژوهشی دانشگاه زنجان بودند.

دکتر سیدمحسن نجفیان، رئیس دانشگاه زنجان در ابتدای این آیین گزارشی از فعالیت های هفته پژوهش در استان زنجان و همچنین وضعیت پژوهش در سطح کشور ارائه کرد.

وی با اشاره به این موضوع که پژوهش مسئله ای فرابخشی است و فقط به جوامع علمی اختصاص ندارد، گفت: خوشبختانه در چند سال اخیر طرح مسئله پژوهش و فناوری از مرزهای دانشگاه و مراکز علمی و پژوهشی فراتر رفته و عمومی شده است و به همین جهت شاهد شکل گیری ستاد ملی هفته پژوهش و به تبع آن ستادهای استانی برای گرامیداشت این هفته بوده ایم.

رئیس دانشگاه زنجان افزود: یکی از اهداف برگزاری هفته پژوهش، ایجاد ارتباط قوی و منسجم بین جامعه با دانشگاه و مراکز علمی و فناوری است که باید سعی شود در این هفته توانمندی های دانشگاه و مراکز پژوهشی و علمی اطلاع رسانی شوند تا همه جامعه بتوانند از آن بهره گیرند.

دکتر نجفیان به جایگاه علمی ایران در دنیا اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارشات پایگاه های استنادی معتبر جهان و شواهد امر، کشور ما در سال ۲۰۱۷ از میان ۲۵ کشور برتر تولیدکننده علم در دنیا با رشد ۸.۹ درصدی رتبه اول را دارا هستیم در حالیکه رقبای ما کشورهای صاحب علم و فناوری هستند، نه کشورهای کمتر توسعه یافته که در این رده بندی کشورهایی مانند روسیه با رشد ۶/۶ درصدی و چین با رشد ۳/۴ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند.

وی افزود: سهم ایران از کل تولید علم دنیا در پایگاه استنادی ISI در سال ۲۰۱۲ معادل ۳/۱ درصد بوده و در سال ۲۰۱۷ به ۷۹/۱ درصد ارتقا یافته و در ۶ ماهه اول سال ۲۰۱۸ به ۱/۲ درصد رسیده است در حالیکه جمعیت ایران حدود یک درصد جمعیت جهان است.

دکتر فتح اله حقیقی، استاندار زنجان نیز در این آیین با بیان اینکه تحقیق و پژوهش نماد توسعه یک کشور است، گفت: پژوهش مؤثر موجب ارتقای بهره وری می شود.

وی افزود: کشور ما از نظر پژوهش در دنیا رتبه ۱۶ و در منطقه رتبه اول را دارد اما کمتر از ۱۰ درصد از پژوهش های ما جنبه کاربردی دارند و در تبدیل پژوهش به ثروت به خوبی عمل نکرده ایم که در این زمینه باید تمرکز بیشتری داشته باشیم.

استاندار زنجان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه پژوهش در دنیا حداقل از سه منظر مهم و قابلل بررسی است، گفت: ابتدا از منظر اقتصادی؛ زیرا موجب افزایش بهره وری می شود و امروزه در دنیا از یک واحد سرمایه گذاری در امر پژوهش، ۳۰ واحد ثروت تولید می شود.دوم از منظر امنیت ملی که در دنیای امروز امنیت ملی را با استفاده از روش های فناورانه ارتقا می دهند و سوم از نظر فرهنگی که شاخص های پژوهش، نماد بالندگی فرهنگی هستند.

وی افزود: به علاوه اینها در حوزه مدیریت نیز پژوهش های کاربردی باعث کاهش ریسک تصمیم گیری می شود؛ چراکه شرایط و توانمندی های مان را به ما نشان می دهد تا برای تصمیم گیری با چشم باز عمل کنیم.

دکتر بابک کریمی، رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی در علوم پایه نیز در ادامه برنامه با اشاره به توانمندهای نظام آموزش عالی کشور گفت: عمده پژوهشگران برتر ما خروجی همین نظام آموزشی می باشند که بسیاری از آنها در مجامع علمی و صنعتی جهان شناخته شده هستند.

دکتر کریمی افزود: اگر نگاهی به بودجه های دولت بکنیم خواهیم دید که به صرفه ترین جایی که دولت می تواند سرمایه گذاری کند همین حوزه آموزش عالی کشور است که با کمترین بودجه بیشرین خروجی را دارد.

وی با انتقاد از اندک بودن بودجه آموزش عالی و مخصوصاً در بخش پژوهش در مقایسه با دانشگاه های موفق دنیا، اظهار امیدواری کرد که با افزایش این بودجه ها، تحقیقات و پژوهش ها از نظر سطح کیفی نیز ارتقا پیدا کنند.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷