در راستای توسعه همکاری های علمی بین المللی صورت گرفت؛

بازدید هیئت آکادمیک دانشگاه های آفریقای جنوبی و کنیاازپژوهشگاه حوزه و دانشگاه

تعداد بازدید:۶۶۲
گروهی از استادان و مدیران گروه های علوم انسانی دانشگاه های ژوهانسبورگ و نورث وستِ آفریقای جنوبی و روسای دپارتمان های مطالعات اسلامی دانشگاه های نایروبی و تانگازای کنیا، با هدف توسعه روابط و همکاری های علمی بین المللی، ضمن بازدید از پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ، در زمینه موضوعات مشترک همکاری با مسئولان این پژوهشگاه دیدار و گفتگو کردند.
بازدید هیئت آکادمیک دانشگاه های آفریقای جنوبی و کنیاازپژوهشگاه حوزه و دانشگاه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در این دیدارها دو طرف افزایش تعامل و گفتگوی میان اندیشمندان و صاحبنظران مسلمان و مسیحی ر ا که در رشته های علوم انسانی و اجتماعی متخصص هستند، برای فهم مسائل اجتماعی و یافتن راه حل برای آنها بر مبنای دیدگاه های دینی مورد تأکید قرار دادند.

همچنین برنامه ریزی و طراحی پروژه های مشترک به منظور شناخت زمینه های تعامل علم و دین از منظر اسلام و مسیحیت از دیگر محورهای مورد گفتگوی استادان حاضر در نشست بود.

طرف آفریقایی با ابراز خوشحالی از حضور در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، فعالیت های این نهاد علمی در ایران را از آن جهت برای عرصه بین المللی مهم و ضروری می دانست که به این واسطه اندیشمندان و استادان بین المللی می توانند دریابند که دین اسلام در ایران از منظری عقلانی و منطقی مورد مطالعه قرار می گیرد.

در پایان این دیداردو طرف توافق کردند تا در زمینه انجام پژوهش های مشترک در حوزه شناخت مبانی علوم انسانی و اجتماعی از منظر اسلام و مسیحیت با یکدیگر همکاری کنند.

همچنین برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت به منظور آشنایی با مبانی فلسفی و دینی در رشته های مختلف علوم انسانی در کشورهای آفریقای جنوبی و کنیا و کمک به توسعه دپارتمان های علوم اسلامی در این کشورها توسط پژوهشگاه حوزه و دانشگاه از دیگر محورهای مورد توافق طرفین بود.

برگزاری سمینارها و رویدادهای علمی مشترک با استفاده از ظرفیت استادان و اندیشمندان دو طرف به منظور ترویج گفتگوی میان ادیان و فرهنگ اعتدال در عرصه علم و دین نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا در آینده نزدیک برنامه عملیاتی همکاری های علمی میان دو طرف تنظیم و مبادله شود.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷


( ۱ )