به مناسبت هفته پژوهش و فناوری؛

نشست فرصت ها و چالش های کارآفرینی دانایی محور در دانشگاه زابل برگزار شد

۲۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۷:۰۹ کد : ۴۴۰۳۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۱۶
همزمان با هفته پژوهش و فناوری،نشست تخصصی «فرصت ها و چالش های کارآفرینیِ دانایی محور در منطقه سیستان» با محوریت ویژگی های کارآفرینیِ دانایی محور، معرفی فرصت ها و بررسی چالش ها، به همت معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه زابل برگزار شد.
نشست فرصت ها و چالش های کارآفرینی دانایی محور در دانشگاه زابل برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه زابل، در این نشست دکتر بهلولی، رئیس دانشگاه زابل با اشاره به لزوم آگاهی از پتانسیل ها و ظرفیت های پرشمار منطقه سیستان، گسترش کارآفرینی را راهکاری موثر جهت رفع مشکل بیکاری در جامعه دانست که مورد توجه ویژه کشور های مختلف نیز قرار گرفته است.

وی افزود: کارآفرینی علاوه بر ارتباط تنگاتنگ با اقتصاد، از حوزه های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نیز تاثیر می پذیرد، همچنان که رغبت بالای جوانان تحصیل کرده برای استخدام در مناصب دولتی و حجم گسترده بدنه کارمندی کشور، ریشه در فرهنگِ کار مبتنی بر وابستگی به دولت دارد.

رئیس دانشگاه زابل با تاکید بر تلاش و فعالیت دانشگاه ها و مراکز علمی و حوزوی، به منظور بسترسازی برای عملیاتی نمودن فرهنگ کارآفرینی و مولد؛ از تکیه کردن بر خرد جمعی و مدیریت مشارکتی با پرهیز از تک روی، به عنوان کلیدهای گسترش کارآفرینی و به دنبال آن ارزش افزایی و بالابردن سطح درآمد در جامعه یاد کرد و لزوم آموزش و فرهنگ سازی، سیاستگذاری حاکمیت جهت رفع موانع موجود بر سر راه تبدیل ایده ها به محصول و نیز چاره اندیشی برای عرضه و بازاریابی محصولات تولیدی را به عنوان سه عامل اساسی در موفقیت الگوی کارآفرینی برشمرد.

حجه الاسلام والمسلمین کیخا امام جمعه زابل نیز با گرامیداشت یاد و خاطره شهید مفتح، وحدت حوزه و دانشگاه را وحدتی آرمانی جهت نیل به اهداف مشترک برای تعالی جامعه اسلامی عنوان کرد و کارآفرینان را مایه افتخار کشور و به مثابه ی سرداران سلحشور در میانه میدان جنگ دانست.

وی کارآفرینیِ مبتنی بر دانش و اندیشه را، لازمه تولیدکار و به موازات آن رقم خوردن اشتغال دانست و ابراز امیدواری کرد برگزاری این جلسه هدفمند، به ترسیم نقشه راهی مشتمل بر قواعد و فنون کارآفرینیِ منطبق با ویژگی های بومی منطقه بیانجامد و چاره اندیشی برای هر منطقه با در نظر گرفتن تمامی شاخصه های اثرگذار بر آن، انجام گردد.

امام جمعه زابل، سیستان را سرزمینی با تاریخچه ای شگفت انگیز توصیف کرد که استعداد های بالقوه و بی شمار آن به مدد مدیریت صحیح و دانش بنیان می توانند به فعلیت برسند و بزرگانی همچون آیت الله سیستانی، شهید مطهری، شهید میرحسینی، پروفسور شیخ نژاد و پروفسور سرابندی و... را به جهان معرفی نمایند.

وی از غنای منحصر به فرد محوطه های باستانی سیستان برای توسعه صنعت توریسم و نیز انرژی های خدادادی باد و خورشید به عنوان گنجینه های ارزشمند منطقه یاد کرد و برپایی رشته کارآفرینی در دانشگاه زابل و بهره گیری از علم دانشگاه در مسیر توسعه و پیشرفت منطقه را زمینه ساز ترسیم آینده ای روشن برای سیستان دانست.

دکتر زالی رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران به بیان تجارب و اندوخته های خویش در زمینه کارآفرینی نوآورانه پرداخت و آن را از اسناد بالادستی نظام و همزاد با واژه اقتصاد مقاومتی دانست.

وی کارآفرینی در مفهومِ فرایند راه اندازی کسب و کاری جدید و نوآورانه را شامل سه بخشِ: نگرش های کارآفرینانه، فعالیت ها و رفتارهای ناشی از نگرش ها و خروجی های حاصل شده، عنوان کرد و ضمن قابل توجه دانستنِ قابلیت های کارآفرینانه در ایران، تشخیص و درک فرصت های کارآفرینانه موجود را در مقایسه با دیگر کشورها ضعیف برشمرد.

دکتر زالی از استارت آپ ها به عنوان معروف ترین شاخص کارآفرینی یاد کرد و بین المللی شدن آنها و سهم داشتن در بازارهای جهانی را عاملی مهم در پویایی اقتصادی کشور عنوان کرد.

وی همچنین تقویت خودباوری در جوانان با هدف تبدیل آنان به کارآفرینان بزرگ آینده، تشکیل شورای فناوری و کارآفرینی در دانشگاهها، توجه ویژه به برگزاری استارت آپ ها، توسعه رشته کارآفرینی و بهره برداری از فرصت ها با توسعه رشته های میان رشته ای و تامین صندوق سرمایه گذاری صبورانه برای حمایت از ایده های فناورانه و کارآفرینانه ی اساتید و دانشجویان را راهکارهایی آزموده شده جهت گسترش تفکر کارآفرینانه در جامعه دانشگاهی برشمرد.

دکتر محبی نماینده دفتر جذب و سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان نیز با تاکید بر توجه ویژه به نیروی انسانی به عنوان بهترین گزینه برای گذر از مشکلات، بر لزوم تغییر نگاه و گذر از روش های سنتی کسب و کار و کشاورزی در منطقه اشاره کرد و گفت: دانشگاه زابل به عنوان محور این گفتمانِ نوآورانه در منطقه نشان داده است که حتی از محدودیت ها نیز می توان فرصت ساخت.

وی نرخ پایین مشارکت اقتصادی مردم استان را با توجه به تعداد زیاد جوانان تحصیل کرده، ناراحت کننده دانست و استفاده از فرصت استراتژیک مرز و تکیه بر نگاه کارآفرینانه در کنار سرمایه گذاری خصوصی برای بهره برداری از فرصت های بی نظیر سرمایه گذاری در منطقه را ضروری برشمرد.

دکتر سارانی کارآفرین نمونه با تجربه بیش از یک دهه پرورش شترمرغ، دیگر سخنران این نشست بود که به بیان نقطه نظرات و دیدگاههای خود در رابطه با موفقیت در امر کارآفرینی پرداخت. ‌‌‌‌

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷