در هفته پژوهش و فناوری؛

از پژوهشگران برتر دانشگاه یزد تجلیل شد

۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۲۳:۰۰ کد : ۴۴۰۲۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۲۱
به مناسبت هفته پژوهش و فناوری عصر امروز (چهارشنبه ۲۸ آذرماه) با حضور جمعی از استادان، پژوهشگران و دانشجویان از پژوهشگران برتر دانشگاه یزد تجلیل شد.
از پژوهشگران برتر دانشگاه یزد تجلیل شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، در ابتدای این مراسم دکتر سعید علیخانی مدیر امور پژوهشی دانشگاه یزد، پس از تبریک هفته پژوهش و فناوری گفت: زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن امور جدید وعلم و دانش و اگر علم را به مثابه یک شهر باستانی و یک سرزمین در نظر بگیریم این سوال به ذهن خطور می کند که مرزهای این سرزمین کدامند و چگونه می توان مرزها را درنوردید؟ پاسخ به این سوال جای بحث زیادی دارد اما بدیهی است که برای درنوردیدن مرزهای دانش باید سراغ پژوهش رفت.

دکتر علیخانی فعالیت پژوهشگران و محققان را در کاویدن عرصه های دانش بشری برای تعریف و مشخص کردن مرزهای دانش لازم و ضروری دانست.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه یزد در ادامه با اشاره به فعالیت‌های این مدیریت در امر پژوهش به ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته پرداخت واقداماتی از قبیل؛ الکترونیکی کردن فرآیندها، تصویب شیوه‌نامه‌های جدید، ارتباط بیشتر با صندوق پژوهش و فناوری، راه‌اندازی کرسی‌های نظریه پردازی و ساماندهی مقالات بر اساس کد JOI و ساماندهی نشریات دانشگاه را از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در راستای ایجاد تسهیلات برای امر پژوهش و حوزه پژوهشی برشمرد.

در ادامه این نشست دکتر حمیدرضا مشفق استاد ممتاز فیزیک دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به نقش و اثربخشی فعالیت‌های پژوهشگران در تحول جوامع انسانی، این فعالیت‌ها را سنگ بنای توسعه جوامع خواند.

وی با اشاره به رشد فزاینده تولید مقالات در ایران و جهان گفت: آمارها نشان می‌دهد از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ روند افزایش مقالات حدوداً ۲ برابر شده است. در سال ۲۰۱۰ آسیا برای اولین بار از آمریکا در میزان انتشار مقاله پیشی گرفت و در سال ۲۰۱۴ نیز اروپا را پشت سر گذارد.

وی با اشاره به افزایش ۵۰ برابری تولید مقاله در ایران از سال ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۷ شاخص H index ایران را در رده ۴۲ جهان عنوان کرد.

رییس سابق دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در ادامه سخنان خود با تبیین مزایا و معایب افزایش تولید مقاله در ایران و جهان گفت: افزایش تولید مقاله موجب اثرات مثبت و سازنده در راستای گسترش مرزهای دانش می‌شود که یکی از مهم ترین عوامل تحول مثبت در جوامع انسانی است.

دکتر مشفق افزود: در کنار این محاسن، چالش‌هایی از قبیل کاربردی نبودن مقالات، افزایش تخلفات پژوهشی، کاهش بودجه‌های مربوط به پژوهش و خرید و فروش مقالات و پایان‌نامه‌ها از معضلات پیش روی این حوزه است.

وی همچنین افزایش بودجه‌های پژوهشی، اصلاح آیین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی، تقاضا محور بودن پروژه‌های دکترا و پست دکترا و ایجاد اشتغال دانش‌بنیان را به عنوان راهکارهایی در راستای رفع چالش‌های مربوط به امر پژوهش مطرح کرد.

در پایان این مراسم از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه یزد تجلیل شد.

ر. ب ۴۵/‏ ع. ع ۵۷