معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در همایش پژوهش، فناوری و مسئولیت اجتماعی مطرح کرد:

کسب امتیاز توسط دانشگاه‌ها از سوی وزارت علوم در صورت همکاری با انجمن‌های علمی/ لزوم بین‌المللی‌شدن فعالیت انجمن‌ها

۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۲۲:۱۵ کد : ۴۴۰۲۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۶۷۶۵
دکتر برومند گفت: در حال حاضر دانشگاه‌هایی که با انجمن‌های علمی مشارکت و فعالیت می‌کنند امتیاز بالاتری از طرف وزارت علوم دریافت می‌کنند.
کسب امتیاز توسط دانشگاه‌ها از سوی وزارت علوم در صورت همکاری با انجمن‌های علمی/ لزوم بین‌المللی‌شدن فعالیت انجمن‌ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در همایش پژوهش، فناوری و مسئولیت اجتماعی که امروز (چهارشنبه ۲۸ آذرماه) در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، با بیان اینکه امروزه ما باید به سمتی رویم که مباحثمان را در داخل انجمن‌ها حل کنیم، گفت: ما در وزارت علوم این آمادگی را داریم که برای انجمن‌های علمی مجموعه‌ای فراهم شود تا بخشی ازفعالیت‌های خودمان را به این انجمن‌ها واگذار کنیم.
وی در خصوص بودجه تخصیصی به انجمن‌های علمی، افزود: بسیاری از انجمن‌های علمی معتقدند که سهم بودجه آن‌ها بسیار ناچیز است که بر همین اساس اگر تمامی انجمن‌ها بصورت جمعی بودجه‌هایشان را با یکدیگر در انجام فعالیت‌ها ادغام کنند، می‌توانند کارهای بزرگتری را انجام دهند.
دکتر برومند با ابراز امیدواری نسبت به ایجاد خانه انجمن‌ها، تصریح کرد: انجمن‌های علمی به اندازه‌ای دارای ارتباطات مناسب با بخش‌های مختلف هستند که ما می‌توان بر همین اساس با مشارکت و هم‌افزایی، این هدف را طی ۲، ۳ سال محقق سازیم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه با تاکید بر گردهمایی انجمن‌های علمی، گفت: لازم است تا انجمن‌های علمی هر ۳ ماه یکبار کنار هم قرار بگیرند و با برگزاری جلسات، به تبادل دیدگاه و طرح مسائل بپردازند.
دکتر برومند با اشاره به اینکه گردهمایی و مشارکت انجمن‌های علمی برای وزارت علوم نیز مزیت محسوب می‌شود، افزود: اگر جمع این انجمن‌ها شکل گیرد در حوزه‌های مختلف برای ما مفید خواهد بود، به خصوص در بحث آیین‌نامه‌ها زیرا در این حوزه انجمن‌های علمی بهترین کسانی هستند که می‌توانند اظهار نظر کنند.
وی با بیان اینکه در وزارت علوم می‌توان راهبری انجمن‌های علمی را توسط خودشان انجام داد، ادامه داد: اکنون بعضی از کنوانسیون‌های دولتی رها است که ما می‌توانیم انجمن‌ها را به عنوان نماینده به این کنوانسیون‌ها معرفی کنیم.
معاون پژوهشی وزیر علوم با بیان اینکه انجمن‌ها در صورت کوچک بودن نمی‌توانند کارهای بزرگی انجام دهند، بیان کرد: در حال حاضر ۳۷۰ انجمن علمی در کشور وجود دارد که تعدادی از آن‌ها معتبر هستند و هر چه بزرگتر می‌شوند نفوذ بیشتری کسب می‌کنند. بر همین اساس لازم است تا انجمن‌های علمی کوچک در صورت تمایل با انجمن‌های دیگر ادغام یا در غیر اینصورت حذف شوند.
دکتر برومند با تاکید بر مهارت محورشدن انجمن‌های علمی عنوان کرد: اخیراً با قرارگاه مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح گفت‌وگوهایی انجام شده که براساس آن مقرر شد برای دانشجویان درصورت گذراندن مهارت‌ها، امتیازاتی در خدمت سربازی در نظر گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه انجمن‌ها باید رسانه‌ها را نیز به سمت درست هدایت کنند، تصریح کرد: باید در صدا و سیما کارهای تبلیغاتی در خصوص فعالیت انجمن‌های علمی انجام شود تا مردم نسبت به کارکرد آنها آگاه شوند.
معاون پژوهشی وزیر علوم در رابطه با فعالیت انجمن‌ها در بخش بین‌المللی نیز گفت: امروزه اگر فعالیت‌ها را به سمت بین‌المللی شدن نبریم اسیب بسیاری می‌بینیم زیرا انجمن‌های علمی قابل تحریم‌کردن نیستند لذا می‌توانند بدون محدودیت فعالیت داشته باشند.
دکتر برومند با اعلام اینکه در حال حاضر دانشگاه‌هایی که با انجمن‌های علمی مشارکت و فعالیت می‌کنند امتیاز بالاتری از طرف وزارت علوم می‌گیرند، افزود: اکنون مهمترین درخواست ما این است که انجمن‌ها و مراکز علمی هر چندسال یکبار عملکردهای خود را بازنگری کنند تا خطاهای خود را بشناسند و در جهت جبران آنها بکوشند.
در پایان مراسم، با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از انجمن‌های علمی برتر تقدیر شد.

ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷


( ۴ )