دکتر خانیکی در پنل تخصصی انجمن‌های علمی و مسئولیت اجتماعی؛

دولت در مقام تسهیل‌گر در کنار انجمن‌های علمی قرار گیرد

۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۲۲:۰۹ کد : ۴۴۰۱۹ اخبار برگزیده سرخط خبرها
تعداد بازدید:۹۹۳
رئیس هیئت مدیره انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات گفت: اکنون انتظار داریم دولت در مقام تسهیل‌گر سیاسی در کنار انجمن‌های علمی قرار گیرد، دست انجمن‌ها را باز کند، مقررات را تسهیل کند و از مرجعیت انجمن‌های علمی و مناسبات دانشگاهی استفاده کند.
دولت در مقام تسهیل‌گر در کنار انجمن‌های علمی قرار گیرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر هادی خانیکی رئیس هیئت مدیره انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات در پنل تخصصی انجمن‌های علمی و مسئولیت اجتماعی که عصر امروز (چهارشنبه ۲۸ آذرماه) در ادامه همایش پژوهش، فناوری و مسئولیت اجتماعی در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، در خصوص این انجمن گفت: انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات در سال ۱۳۸۳ تاسیس شد و در حال حاضر با ۲ هزار عضو و ۵ کمیته و ۱۲ گروه تخصصی که بدنه اصلی آن را جوانان تشکیل می‌دهند و دستاوردهای این انجمن مبتنی بر فعالیت آن‌ها است، به فعالیت می‌پردازد.
وی با بیان اینکه انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات دارای ۷ دفتر استانی و ۲ نشریه فعال علمی است، افزود: یکی از موضوعات مورد توجه در بحث انجمن‌ها لزوم هم‌افزایی و رسیدن به یک نقطه مشترک توسط آن‌ها است.
دکتر خانیکی با تاکید بر اینکه انجمن‌های علمی باید به عنوان نهادهای مدنی در نظر گرفته شوند، اظهار داشت: این انجمن‌ها در فعالیت‌های خود نباید الزاماً متکی به دولت باشند بلکه باید با تکیه بر توانمندی‌های درونی، در برابر حاکمیت خود را اثبات کنند و نشان دهند که در مقابل آنها نیستند چراکه نتیجه هم‌افزایی تاثیرگذاری مثبت در تصمیم‌گیری‌ها است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اکنون انتظار داریم دولت در مقام تسهیل‌گر به لحاظ سیاسی در کنار انجمن‌های علمی قرار گیرد، دست انجمن‌ها را باز کند، مقررات را تسهیل کند و از مرجعیت انجمن‌های علمی و مناسبات دانشگاهی استفاده کند.
وی با بیان اینکه مناسبات دانشگاه‌ها و انجمن‌های علمی آغاز شده است، بر لزوم گسترش این فعالیت‌ها تاکید کرد.
دکتر خانیکی در رابطه با نحوه ارزیابی انجمن‌ها بیان کرد: در این خصوص نیز تسهیلات مطلوبی انجام شده اما هنوز جایگاه انجمن‌ها مشخص نیست و مدل ارزیابی به جای کیفی بودن، بیشتر به مدل‌های مهندسی شبیه است.
رئیس هیئت مدیره انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات با تاکید بر شبکه‌ای‌شدن انجمن‌های علمی افزود: لازم است تا انجمن‌ها با عضویت حقوقی در انجمن‌های دیگر بتوانند ضعف‌های همدیگر را پوشش دهند و با یکدیگر مشارکت کنند.
وی ادامه داد: همچنین باید شرایطی برای ترجمه زبان اکادمیک جهت ارائه مباحث به حوزه عمومی وجود داشته باشد که لازمه آن تجدید نظر در نظام سلسله مراتب علمی در وزارت علوم و انجمن‌هاست.

ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷