معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در همایش" پژوهش، فناوری و مسئولیت اجتماعی" ؛

ماموریت اصلی انجمن‌های علمی ، گفت‌وگو و ترویج فرهنگ‌ مدارا است

۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۱۷:۱۴ کد : ۴۴۰۱۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۵۶۷۶
دکتر حسین سیمایی صراف ،معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در همایش "پژوهش، فناوری و مسئولیت اجتماعی" گفت: ماموریت اصلی انجمن‌های علمی ، گفت‌وگو و ترویج فرهنگ‌ مدارا است.
ماموریت اصلی انجمن‌های علمی ، گفت‌وگو و ترویج فرهنگ‌ مدارا است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در همایش "پژوهش، فناوری و مسئولیت اجتماعی" که با حضور روسای انجمن های علمی عصر امروز (چهارشنبه) در دانشگاه تربیت مدرس برگزارشد، دکتر سیمایی صراف با اشاره به اقدامات سایر کشورها در راه‌اندازی انجمن‌های علمی، اظهار داشت: انجمن های علمی به شکل مدرن از قرن هفدهم ایجاد شده اند و انجمن‌های علمی در ایران به صورت رسمی با دخالت دولت در سال ۱۳۴۰ راه‌اندازی شد و حمایت مادی و معنوی دولت باعث شد این انجمن‌ها رو به رشد باشند.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با بیان اینکه در سال‌های اخیر تقاضاهایی از سوی انجمن‌های علمی برای دخالت دولت جهت رفع مشکلات و حل اختلافات آنها ارائه شده است، گفت: این درحالی است که رونق انجمن‌های علمی در جایی صورت می‌گیرد که دخالت‌های دولت درآن نباشد، زیرا زمانی که پای دولت ها در امور انجمن‌های علمی باز شود، از کارکرد این نهادها کاسته می‌شود.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با انتقاد نسبت به بعضی گفته‌ها در زمینه کمبود قوانین در امور انجمن‌های علمی تاکید کرد: مسئولان انجمن‌های علمی نباید پای نهادهای دولتی را در امورانجمن ها بازکنند و در صورتی که انجمن‌های علمی فعالیت در چارچوپ قوانین را خواستار هستند، باید از قوانین موجود در کشور بهره‌برداری کنند.
دکتر سیمایی صرافی همچنین با اشاره به آیین‌نامه انجمن‌های علمی گفت: بر اساس این آیین‌نامه قرار است هیاتی برای حل اختلافات و رسیدگی به تخلفات انجمن‌های علمی شکل بگیرد که تاکنون این هیات شکل نگرفته است.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷


( ۱ )