دکتر غلامی در همایش پژوهش، فناوری و مسئولیت اجتماعی تاکید کرد؛

لزوم هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی با وزارت علوم در زمینه فعالیت با انجمن‌های علمی

۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۱۶:۲۹ کد : ۴۴۰۱۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۷۰۳
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر لزوم هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی با وزارت علوم به عنوان متولی علم و فناوری در کشور در زمینه فعالیت‌ با انجمن‌های علمی، تاکید کرد.
لزوم هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی با وزارت علوم در زمینه فعالیت با انجمن‌های علمی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همایش پژوهش، فناوری و مسئولیت اجتماعی که امروز (۲۸ آذرماه) در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، در خصوص فعالیت انجمن‌های علمی گفت: در این انجمن‌ها فرهیختگانی وجود دارند که در نهادهای مردمی و حول محور تخصص و دانش ویژه علمی گردهم آمده و سازمان‌دهی شده‌اند و این امر برای ما فرصت مغتنمی محسوب می‌شود.
دکتر غلامی با بیان اینکه در حوزه کاربست تحقیقات گفت و شنودهایی وجود دارد که بهترین گروه برای کمک در این زمینه انجمن‌های علمی هستند، افزود: در حال حاضر بیش از ۳۷۰ انجمن علمی در کشور فعالیت می‌کنند که این گروه‌ها جزو متخصصان ویژه علمی ما هستند.
وی با تاکید بر لزوم بررسی شرایط استفاده از ظرفیت اساتید و انجمن‌های علمی در حوزه‌های مشورتی و سیاستگذاری، اظهار داشت: در وزارت علوم قصد داریم تا بیش از گذشته بتوانیم در محضر اساتید و انجمن‌های علمی بوده تا با همفکری بیشتر در سطح جامعه تأثیرگذار باشیم.
وزیر علوم ضمن بیان اینکه انجمن‌های به عنوان نهادهای مردمی‌، دغدغه‌های اجتماعی دارند، بیان کرد: در برنامه‌های پژوهشی وزارت علوم هماهنگی جهت حضور انجمن‌های علمی و استفاده از ظرفیت‌های آن‌ها بیشتر خواهد شد لذا انتظار می‌رود بتوانیم در آینده پیش رو شاهد هم‌افزایی بیشتری در این زمینه باشیم.
وی با اشاره به اینکه تاکنون استقبال بخش‌های اجرایی در زمینه همکاری با انجمن‌های علمی قابل توجه نبوده، گفت: علی رغم عدم هماهنگی برخی از دستگاه‌های اجرایی بااین انجمن‌ها، در حال حاضر بخشی از فعالیت‌های مرتبط با برنامه‌های کلان و ستادی، صورت می‌گیرد.
وزیر علوم در ادامه بر لزوم هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی با وزارت علوم به عنوان متولی علم و فناوری در کشور در زمینه هماهنگی با انجمن‌های علمی، تاکید کرد.
دکتر غلامی با اعلام اینکه تلاش انجمن‌های علمی در حوزه انتشار مجلات مورد حمایت وزارت عتف قرار دارد، گفت: در حال حاضر کمکی که این انجمن‌ها می‌توانند در حوزه اجرایی داشته باشند، در حال بررسی است.
وی افزود: اکنون تقاضا داریم تا بین انجمن‌های علمی و نظام‌های بیرون آنها نیز هماهنگی و نزدیکی صورت گیرد زیرا این امر سبب تبادل دیدگاه‌های مؤثر خواهد شد.
وزیر علوم با بیان اینکه رویکرد وزارت عتف تقویت حرکت به سمت دستگاه‌های اجرایی بوده است، اظهار داشت: اکنون مذاکرات مختلفی با دستگاه‌های اجرایی با محوریت حل مشکلات صنعتی و مسائل اجتماعی انجام شده است که خوشبختانه استقبال نسبتاً مطلوب بوده و بر همین اساس در بسیاری از مسائل توافق‌نامه‌هایی امضا شده است.
وزیر علوم گفت: از انجمن‌های علمی درخواست می‌کنیم تا به سمت طرح و به ثمر رساندن مسائل بروند و اگر قالب موضوعات در داخل خودشان وجود دارد، از آن بهره گیرند و در صورت عدم وجود آن، برای تبدیل ایده‌های خود به پژوهش‌های کاربردی به دانشگاه‌ها مراجعه کنند.
دکتر غلامی با تاکید بر اینکه باید هدایت پایان‌نامه‌ها و تحقیقات دکتری به گونه‌ای باشد که در دستگاه‌های اجرایی مورد استفاده قرار گیرد، عنوان کرد: در مجموع باید فرصت هماهنگی با انجمن‌های علمی را در وزارت عتف مغتنم بشماریم و با هم‌افزایی بیشتر، جهت رفع کاستی‌ها تلاش کنیم و در آینده‌ای نزدیک شاهد نتایج این همکاری باشیم.

ز.ح ۷۴/‏ ع. ع ۵۷