قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل:

مهم‌ترین گام توسعه علمی، تعاملات بین‌المللی و انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک است

۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۹ کد : ۴۴۰۱۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۴۵۸
دکتر حسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی در پانزدهمین نشست مشورتی معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی منتخب کشور که به میزبانی دانشگاه کاشان برگزار شد، گفت: تعاملات بین‌المللی و انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک، مهم‌ترین گام توسعه علمی است.
مهم‌ترین گام توسعه علمی، تعاملات بین‌المللی و انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، دکتر سالارآملی در این نشست با اشاره به به انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک بین کشور ایران و کشورهای خارجی اظهار داشت: با کشور فرانسه سالانه ۲۰ پروژه تحقیقاتی و با کشور اتریش ۱۷ پروژه تعریف شده است و با کشورهای مجارستان، هندوستان و سایر کشورها نیز طرح‌های تحقیقاتی مشترک ادامه دارد.
وی زمان اجرای این پروژه‌ها را یک تا دو سال عنوان کرد و افزود: طرح‌های مشترک با حمایت ۵۰ درصد از صنعت ایران و ۵۰ درصد از صنعت خارجی انجام می‌شود.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به اینکه برگزاری طرح‌های تحقیقاتی مشترک مبنای دیپلماسی گسترده علمی و پژوهشی با کشورهای خارجی است، خاطر نشان کرد: انجام همکاری‌های مشترک، نخبگان دو کشور را باهم نزدیک می‌کند و این تعاملات، اثرگذاری علمی را بیشتر می‌کند.
وی از انجام پروژه‌های همکاری مشترک ایران و فدرال آلمان خبر داد و افزود: محققان دانشگاه‌های ایران و آلمان می‌توانند با مراجعه با سامانه وزارت علوم در این پروژه‌ها شرکت کنند؛ پس از ثبت نام، ۱۵ پروژه انتخاب و مورد حمایت ایران و دولت آلمان قرار خواهد گرفت.
دکتر سالار آملی اظهار امیدواری کرد پروژه‌های همکاری مشترک بستری را فراهم کند تا نوآوری، کارآفرینی و ارتقای تکنولوژی شکل گیرد.
وی جذب دانشجوی خارجی و راه‌اندازی دوره‌های مشترک را از رویکردهای وزارت علوم در بخش بین‌الملل دانست و افزود: یکی از محورهایی که در تعاملات بین‌المللی اثرگذار خواهد بود اکوسیستم‌های تعاملات بین‌المللی خواهد بود که با این روند می‌توان فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی را ارتقا بخشید.
وی در پایان با بیان اینکه در این نشست علاوه بر حدود ۱۰۰ نفر از معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، سفرا و رایزنان تعدادی از کشورهای اروپایی و آسیایی مستقر در ایران از جمله سوئیس، فرانسه، مجارستان، اندونزی نیز حضور دارند اظهار داشت: برگزاری این نشست‌ها زمینه تعاملات علمی بین‌المللی کشورها را برقرار می‌کند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )