ایجاد دانش فنی و تولید آلیاژمادر Al-TiCدر پژوهشگاه مواد وانرژی

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۸ کد : ۴۴۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۶۶
به همت پژوهشگران پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه مواد وانرژی، ایجاد دانش فنی و تولید آلیاژمادر Al-TiCممکن شد.<br/><span id="ms-rterangepaste-start"></span>به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد رضا رحیمی پور رئیس پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه مواد و انرژ...
به همت پژوهشگران پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه مواد وانرژی، ایجاد دانش فنی و تولید آلیاژمادر Al-TiCممکن شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد رضا رحیمی پور رئیس پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه مواد و انرژی در این خصوص اظهار داشت: از کاربردهای آلیاژمادر Al-TiC می توان به استفاده آن در متالورژی،ذوب و ریخته گری حاوی فلزات و مواد پیشرفته اشاره کرد.
مجری این طرح افزود: دسته ای از آلیاژهای مادر ترکیباتی هستند که حاوی عوامل ریز کننده وکنترل کننده ساختار مواد فلزی وکامپوزیتها هستند که به منظور ایجاد خواص مطلوب به آنها اضافه می شود.
دکتر منصور رضوی از همکاران این طرح گفت: آلیاژهای مادر Al-Ti-B  دارای کاربردهای وسیعی در صنایع بزرگ و کوچک Al دارا می باشند .
وی افزود: در مواردی که  هدف از اضافه کردن آلیاژمادر ، ریز کردن و کنترل دانه ها باشد ، بهتر است که ماده تولید شده به صورت پودری باشد، این پودر تا حد امکان باید دارای اکسیژن کمی باشد تا در قطعه نهایی باعث ایجاد تخلخل نشده و خواص مکانیکی و دانسیته قطعه را کاهش ندهد.